O descoperire revoluționară: Cercetătorii au creat celule sanguine umane în laborator
[Descopera] 20/10/2025
O echipă de oameni de știință de la Universitatea Cambridge (Marea Britanie) a reușit să dezvolte în laborator structuri asemănătoare embrionilor umani care au produs celule de sânge, o descoperire considerată a fi un pas important către medicina regenerativă. Realizarea fi un start către tratamente personalizate, permițând ca pacienții care au nevoie de transplant de măduvă osoasă să primească într-o singură zi celule obținute chiar din propriul lor organism. Structurile embrionare au fost create din celule stem umane, fără a fi nevoie de ovule sau spermatozoizi, acesta fiind un domeniu de cercetare care progresează rapid și oferă o perspectivă unică asupra etapelor incipiente ale dezvoltării umane, notează The Guardian. Celulele stem pot fi obținute din orice celulă a corpului „A (…)

Alte articole din Descopera
Ambasadorul francez la București: „Rusia hărțuia România pentru a o face să intre în război, fără însă a-i acorda garanţiile cele mai indispensabile”
În vara anului 1916, presiunea exercitată de Franța, Marea (…)
[Descopera] - 20/10/2025
Al Pacino – de la modestie la glorie: 20 de fapte puțin cunoscute despre legenda actoriei
Al Pacino, actorul care nu a căutat niciodată lumina reflectoarelor
[Descopera] - 20/10/2025
Nutriționiștii avertizează: Reducerea carbohidraților poate ajuta la slăbire, dar echilibrul rămâne cheia
Reducerea consumului de carbohidrați poate favoriza pierderea în (…)
[Descopera] - 20/10/2025
O lume rece și bizară, aflată pe o orbită extrem de înclinată, îi nedumerește pe astronomi
Oamenii de știință au confirmat existența a peste 6.100 de planete (…)
[Descopera] - 20/10/2025
Inteligența Artificială a rezolvat o problemă de fizică, veche de un secol
Cercetătorii de la Universitatea New Mexico și Laboratorul Los (…)
[Descopera] - 20/10/2025
Un tablou de Picasso a dispărut în timpul unui transfer. Cât valora opera de artă?
Poliția spaniolă a deschis o anchetă după dispariția unui tablou (…)
[Descopera] - 20/10/2025
Nestle restructurează 16.000 de posturi. Care este motivul?
Nestle va reduce 16.000 de locuri de muncă, reprezentând 5,8% din (…)
[Descopera] - 20/10/2025
[Toate articolele din: Descopera +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY