Ambasadorul francez la București: „Rusia hărțuia România pentru a o face să intre în război, fără însă a-i acorda garanţiile cele mai indispensabile”
[Descopera] 20/10/2025
În vara anului 1916, presiunea exercitată de Franța, Marea Britanie, Italia și Imperiul Țarist pentru ca România să intre de partea Antantei în Primul Război Mondial a crescut în intensitate până ce a îmbrăcat forma „acum ori niciodată”. Chiar și așa, primul ministru român, Ionel Brătianu, nu a cedat și a cerut în continuare ca Antanta să accepte toate cerințele României pentru a intra în război. În aceste negocieri diplomatice un rol aparte l-au avut ambasadorii țărilor Antantei la București, dar în special ambasadorul francez, contele de Saint-Aulaire. Creșterea presiunii asupra României pentru a intra în Primul Război Mondial a fost indusă de succesul ofensivei, de la începutul lunii iunie 1916, a trupelor țariste conduse de generalul Brusilov asupra forțelor austro-ungare. De (…)

Alte articole din Descopera
Cum au ajuns polițiștii din Anglia să caute un crocodil prin canale?
Polițiștii din Anglia au căutat un crocodil. Totul în urma unei (…)
[Descopera] - 21/10/2025
Papa Leon al XIV-lea a proclamat șapte noi sfinți ai Bisericii Catolice
Papa Leon al XIV-lea a proclamat șapte noi sfinți ai Bisericii (…)
[Descopera] - 21/10/2025
China susține că Statele Unite au atacat cibernetic un centru național care studiază timpul
China a acuzat Agenția Națională de Securitate a SUA de efectuarea (…)
[Descopera] - 21/10/2025
Culisele Proiectului Manhattan prin care americanii au pus capăt celui de-Al Doilea Război Mondial. Unul dintre inventatori a murit chiar în timpul experimentelor
Proiectul Manhattan a fost proiectul de dezvoltare a primei arme (…)
[Descopera] - 21/10/2025
Cum pot fi prevenite alergiile la arahide?
Aproximativ 60.000 de copii din Statele Unite ale Americii au (…)
[Descopera] - 21/10/2025
Românii sunt mari iubitori de carne de porc autohtonă, dar nu o recunosc în magazine
72% dintre români spun că preferă carnea de porc românească, însă (…)
[Descopera] - 21/10/2025
„Singurul loc pentru Vladimir Putin în Europa este la Haga”, a transmis șefa politicii externe a Uniunii Europene
Șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, a declarat (…)
[Descopera] - 21/10/2025
[Toate articolele din: Descopera +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY