Imnul Național, glasul demnității românești
[Amos News] 29/07/2025
Astăzi, 29 iulie 2025, România cinstește unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității naționale, Imnul Național, ‘Deșteaptă-te, române!’. Nu este doar o melodie solemnă, ci expresia profundă a conștiinței noastre colective, glasul treaz al unui popor care a știut să sufere cu demnitate, să lupte pentru libertate și să renască prin credință și unitate. ‘Deșteaptă-te, române!’ este mai mult decât un imn, este un legământ spiritual între generații. A fost alături de români în momentele de cumpănă, în Revoluția din 1848, în lupta pentru Unire, în bătăliile pentru independență și în drumul nostru către democrație. A răsunat în piețele publice, în tranșee, în temnițe și în inimile tuturor celor care au visat o Românie liberă, demnă și suverană. Această zi ne amintește că o (…)

Alte articole din Amos News
Levente Novak: ‘Sovata riscă să devină un caz de eșec instituțional. Urșii coboară, turiștii pleacă, iar autoritățile tergiversează’
În contextul în care stațiunea turistică de interes național (…)
[Amos News] - 30/07/2025
Creștere semnificativă a producției de carne în 2024
Datele publicate de Institutul Național de Statistică confirmă o (…)
[Amos News] - 30/07/2025
FACIAS: Bonusuri de peste 4 milioane de euro la Compania Națională ‘Administrația Porturilor Maritime’ S.A. În anul 2024, Compania Națională ‘Administrația Porturilor Maritime’ Constanța S.A. a (…)
În anul 2024, Compania Națională ‘Administrația Porturilor (…)
[Amos News] - 30/07/2025
Concurs național pentru selectarea proiectului care va reprezenta România la cea de-a 61-a ediție a Expoziției Internaționale de Artă – la Biennale di Venezia
Ministerul Culturii, Ministerul Afacerilor Externe și Institutul (…)
[Amos News] - 30/07/2025
Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, a participat la dezbaterea cu tema ‘Viitorul Institutului Cultural Român’
Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, a participat marți, 29 (…)
[Amos News] - 30/07/2025
Deciziiale Consiliului Național al Audiovizualului
Sancțiuni:
Realitatea Plus – obligarea radiodifuzorului de a (…)
[Amos News] - 30/07/2025
România depune proiecte pentru finanțare europeană din Programul Security Action for Europe
România a transmis Comisiei Europene un portofoliu de proiecte (…)
[Amos News] - 30/07/2025
[Toate articolele din: Amos News +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY