Valentin Stan: Americanii pot cere procent din exploatarea Neptun Deep pentru garanții de securitate

[Gândul] 22/01/2026

În ediția din 19 ianuarie 2026 a emisiunii Marius Tucă Show, profesorul univ. dr. Valentin Stan a comentat implicațiile de securitate ale proiectului Neptun Deep în urma declarațiilor Gen. Vlad Gheorghiță, șeful Statului Major al Apărării. Urmăriți aici integral emisiunea Marius Tucă Show. Valentin Stan a afirmat că, după declarațiile potrivit cărora Neptun Deep nu ar intra sub umbrela de securitate a art. 5 al NATO, SUA ar putea să intervină în cazul unui incident. Profesorul a susținut că americanii ar putea condiționa securitatea proiectului de obținerea unui procent din exploatarea resurselor, sugerând un scenariu în care prezența simbolică a SUA ar funcționa ca factor de descurajare pentru Rusia. Valentin Stan: Dupa ce Gheorghiță face această declarație, este evident și pentru (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Grindeanu acuză: românii, victimele unei „scamatorii elaborate” privind deficitul. „Se dovedește a nu fi fost”
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, atrage atenția unui aspect: (…)
[Gândul] - 22/01/2026
Adrian Năstase: „Documentul Consiliului de Pace este ceva halucinant – membru poate fi doar cineva invitat de Trump”
În ediția din 20 ianuarie 2026 a emisiunii Marius Tucă Show, (…)
[Gândul] - 22/01/2026
Război în Orientul Mijlociu, ziua 838. Israelul a atacat posturi de frontieră între Siria și Liban
Armata israeliană a anunțat că a vizat patru puncte de trecere a (…)
[Gândul] - 22/01/2026
Adrian Severin: „Trebuie să arătăm că ne pasă și acționăm ca un partener strategic pentru America’
În ediția emisiunii Marius Tucă Show, fostul diplomat și (…)
[Gândul] - 22/01/2026
22 Ianuarie, calendarul zilei: Diane Lane împlinește 61 de ani. Moare Heath Ledger, la 28 de ani
Gândul vă prezintă calendarul zilei de joi, 22 ianuarie. Iată care (…)
[Gândul] - 22/01/2026
Putin vrea să intre în Consiliul de Pace al lui Trump. Taxa ar putea fi plătită din active înghețate. Ce planuri are Rusia pentru Ucraina
În cadrul unei ședințe a Consiliului de Securitate al Rusiei, (…)
[Gândul] - 22/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY