Jubileul Speranței la Vatican a atras peste 33 de milioane de pelerini

[Mediafax] 5/01/2026

Jubileul Speranței se încheie prin închiderea Porților Sfinte ale Bazilicii Sf. Petru de către Papa Leon al XIV-lea. Printre cei 33.475.369 de pelerini sosiți din 185 de țări s-au aflat și numeroși români, veniți din țară sau din diferite părți ale lumii, arată Ambasada României pe lângă Sfântul Scaun. Potrivit acesteia, statisticile date publicității luni de Dicasterul pentru Evanghelizare, responsabil pentru organizarea Jubileului, arată că estimările inițiale privind prezența a 31 de milioane de persoane au fost depășite. 62% dintre pelerini au provenit din Europa, Italia fiind pe primul loc ca număr de prezențe, urmată de SUA, Spania, Brazilia și Polonia. Evenimentele care s-au bucurat de o participare extraordinară au fost Conclavul și Jubileul Tinerilor. „Ne-am bucurat și noi (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Câte mandarine trebuie să mănânci pe zi pentru a acoperi necesarul de vitamina C
Mandarina este, fără îndoială, fructul vedetă al iernii. Pe lângă (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
Novak Djokovic s-a retras de la turneul din Adelaide: „Nu sunt încă pregătit fizic”
„Din păcate, nu sunt încă pregătit fizic pentru a concura la (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
SUA reduce numărul de vaccinuri recomandate pentru copii
Oficialii au declarat că revizuirea programului federal de (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
O țară europeană a interzis reclamele la alimentele nesănătoase. Guvernul vrea „să crească cea mai sănătoasă generație de copii”
Guvernul britanic dorește să reducă obezitatea infantilă și să (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
Delcy Rodriguez a depus jurământul în calitate de președinte interimar al Venezuelei
Ea a fost investită în funcție de fratele său, Jorge Rodriguez, (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
SUA „taie degetele” Chinei de la mâna Venezuelei pentru a proteja petrodolarul, subminat de yuan și de criptomonede
Nu mai este vorba doar despre rezervele vaste de petrol pe care (…)
[Mediafax] - 5/01/2026
Scoția propune o zi liberă pentru primul meci la Cupa Mondială după 28 de ani
Anunțul a fost făcut de premierul Scoției, John Swinney, care a (…)
[Mediafax] - 5/01/2026


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY