Avertisment pentru micul dejun: compusul invizibil din alimentele prăjite care poate afecta grav inima

[Realitatea] 17/12/2025

Mare atenție la ce consumați la micul dejunEste vorba despre acrilamidă, un compus care apare atunci când alimentele bogate în amidon sunt expuse la temperaturi ridicate, în special prin prăjire, coacere sau rumenire excesivă. Pâinea prăjită, cartofii, cafeaua și numeroase produse ultraprocesate se numără printre sursele comune ale acestei substanțe.De-a lungul anilor, acrilamida a fost asociată în principal cu un potențial risc oncologic. Cercetări recente vin însă cu un semnal de alarmă suplimentar: expunerea constantă la acest compus ar putea avea un impact serios asupra sănătății cardiovasculare.O echipă de cercetători din Spania a analizat datele provenite din zeci de studii desfășurate începând cu anul 2007, care au inclus peste 100.000 de participanți. Concluziile indică o (…)


    Trimite Email

Alte articole din Realitatea

Donald Trump a adăugat descrieri la galeria de portrete ale foștilor președinți SUA. Jigniri pe bandă rulantă pentru Obama și Biden
Președintele republican făcuse deja vâlvă instalând sub o colonadă (…)
[Realitatea] - 17/12/2025
Un desert românesc a ajuns în topul mondial al dulciurilor. A reușit să surclaseze mari delicii ale lumii
Papanașii, desertul pregătit de generații în România, au fost (…)
[Realitatea] - 17/12/2025
Mesajul lui Sorin Grindeanu, după ce coaliția a ajuns la un acord: „Rațiunea a învins”
El a scris, pe Facebook, că PSD a apărat interesele salariaților, (…)
[Realitatea] - 17/12/2025
Vremea se schimbă săptămâna viitoare: meteorologii anunță scăderea temperaturilor. Ce ne așteaptă înainte de Crăciun?
Vremea se schimbă radical Potrivit Administrației Naționale de (…)
[Realitatea] - 17/12/2025


[Toate articolele din: Realitatea +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY