Ce s-a întâmplat cu plantele atunci când Pământul s-a încălzit în urmă cu 56 de milioane de ani?
[Descopera] 6/12/2025
În urmă cu aproximativ 56 de milioane de ani, Pământul s-a încălzit brusc. În doar circa 5.000 de ani, cantitatea de carbon din atmosferă a crescut masiv, iar temperaturile globale au urcat cu aproximativ 6°C. Ce s-a întâmplat cu plantele atunci? Ce s-a întâmplat cu plantele când Pământul s-a încălzit brusc? Într-un nou studiu, cercetătorii arată că una dintre consecințe a fost incapacitatea multor plante de a se mai dezvolta normal. Astfel, ele au absorbit mai puțin dioxid de carbon, ceea ce ar putea explica de ce acest episod de încălzire, cunoscut sub numele de Paleocene-Eocene Thermal Maximum (PETM), a durat peste 100.000 de ani. Astăzi, încălzirea provocată de oameni este de zece ori mai rapidă decât atunci, ceea ce face adaptarea plantelor moderne și mai dificilă. Studiul a fost (…)
Alte articole din Descopera
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea
Dacă ne-am imagina începutul poveștii Vulgatei, ar fi suficient să (…)
[Descopera] - 6/12/2025
Mitul sincronizării menstruale: de ce încă persistă o idee infirmată de știință
Întrebări precum „poți înota în timpul menstruației?” (da) sau (…)
[Descopera] - 6/12/2025
Banii în cuplu: cum discuți, cum planifici și cum eviți tensiunile?
Nu există o formulă universală pentru gestionarea banilor în (…)
[Descopera] - 6/12/2025
De ce exercițiile fizice sunt atât de benefice pentru sănătate? Cercetătorii sunt cu un pas mai aproape de a afla!
Exercițiile fizice încetinesc creșterea tumorilor la șoareci. Se (…)
[Descopera] - 6/12/2025
Un tratament comun pentru acnee a fost asociat cu un risc de schizofrenie cu 30% mai mic
Un tratament comun pentru acnee pare să fie asociat cu un risc mai (…)
[Descopera] - 6/12/2025
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie
Oficialii militari romani staționați într-un port egiptean erau (…)
[Descopera] - 6/12/2025
Telescopul Webb a descoperit un pod cosmic care leagă două galaxii pitice
Telescopul Webb a surprins un pod strălucitor care leagă două (…)
[Descopera] - 6/12/2025
[Toate articolele din: Descopera +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY





