MAE l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la Bucureşti pentru a i se comunica poziţia de condamnare fermă a violării spaţiului aerian al Poloniei de către drone ruseşti
[Ecopolitic] 12/09/2025
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) l-a convocat, joi, pe ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti pentru a i se comunicat poziţia de condamnare fermă a violării spaţiului aerian al Poloniei de către drone ruseşti. ”Partea română a subliniat că, prin gravitate, implicaţii şi anvergură, respectivul incident reprezintă o escaladare fără precedent, precum şi o ameninţare la adresa securităţii cetăţenilor unui stat Aliat şi partener strategic al României”, arată MAE. Potrivit MAE, din dispoziţia ministrului Afacerilor Externe, ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti a fost convocat, joi, la sediul Ministerului Afacerilor Externe pentru a i se comunica poziţia de condamnare fermă, de către România, a violării spaţiului aerian al Poloniei de către drone ruseşti, în cursul nopţii de 9/10 (…)

Alte articole din Ecopolitic
Cătălin Predoiu: Combaterea violenței domestice trebuie să devină o cauză națională
Combaterea violenței domestice trebuie să devină o cauză (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
VIDEO Deputatul neafiliat în Parlamentul EU Luis-Vicențiu Lazarus (NI), către Roberta Metsola: Am înțeles ați dat în judecată Comisia pentru că s-a prevalat de Articolul 122 ca să treacă pachetul (…)
Deputatul neafiliat în Parlamentul EU Luis-Vicențiu Lazarus (NI), (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
CSM, după ce Curtea de Apel Bucureşti a suspendat judecarea unui dosar în care un pacient cu cancer solicita asigurarea tratamentului: Responsabilitatea reală pentru garantarea accesului la (…)
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, joi seară, (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
Reabilitarea Teatrului Bulandra
Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
Harris îşi reglează conturile cu Biden şi consilierii acestuia
Kamala Harris îşi reglează conturile cu Joe Biden şi anturajul (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
Parlamentul European a refuzat să țină un minut de reculegere în memoria lui Charlie Kirk. Ce motive a avut Roberta Metsola
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a respins, (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
Un tablou de Rubens, despre care se credea că a dispărut din 1613, a fost găsit la Paris
Un tablou al celebrului pictor Peter Paul Rubens (1577-1640), (…)
[Ecopolitic] - 12/09/2025
[Toate articolele din: Ecopolitic +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY