Aurul a ajuns la un maxim istoric. Recordul anterior a fost depășit marți

[Mediafax] 2/09/2025

Mediafax Această creștere nu este o coincidență. Investitorii cumpără metalul galben și evită dolarul, un refugiu sigur concurent, din cauza probabilității ridicate a unei reduceri a ratei dobânzii în SUA în septembrie și a îngrijorărilor legate de independența Rezervei Federale (Fed). Sistemul judiciar american nu s-a pronunțat încă asupra soartei guvernatoarei băncii centrale americane, Lisa Cook, pe care Donald Trump dorește să o demită, amenințând astfel independența instituției, ale cărei rate dobânzilor dorește să le reducă. Confruntată cu o economie americană în dificultate, piața se așteaptă oricum la o reducere de 0,25 puncte procentuale la următoarea reuniune a Fed din 16 și 17 septembrie. Această perspectivă slăbește randamentele dolarului și ale obligațiunilor, care sunt (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Jessica Pegula ajunge în semifinalele US Open pentru a doua oară în carieră
Mediafax Jessica Pegula a reușit să depășească din nou (…)
[Mediafax] - 2/09/2025
Ilie Bolojan privind menținerea coaliției: „Ratingul de țară este influențat de stabilitatea politică”
Mediafax „Imi doresc ca guvernarea sa functioneze. Nu pentru ca (…)
[Mediafax] - 2/09/2025
Bolojan, întrebat despre o nouă creștere a TVA: „Eu caut să fiu cât se poate de corect cu românii”
Mediafax În cadrul unei emisiuni la Digi24, Bolojan a fost (…)
[Mediafax] - 2/09/2025
Bolojan: „În șase luni vor fi listate pe bursă companii din energie și transporturi”
Mediafax Întrebat când se vor lista mai multe companii pe bursă, (…)
[Mediafax] - 2/09/2025
George Simion critică reforma guvernului privind tăierea de posturi: Nu-l văd pe Bolojan anulând cele șase primării de sector
Mediafax Liderul AUR, invitat la Marius Tucă Show, a anunțat că (…)
[Mediafax] - 2/09/2025
Premierul Bolojan: „Nicio reducere de cheltuieli nu se va face cu aplauze”
Mediafax „Atunci când faci o reducere de cheltuieli, indiferent (…)
[Mediafax] - 2/09/2025


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY