Primul restaurant din Marea Britanie care oferă clienților un meniu pe bază de apă

[Descopera] 22/08/2025

La Popote, un restaurant în stil francez din nordul Angliei, inclus în Ghidul Michelin, le oferă clienților aproape 140 de sortimente de vin. Afacerea face un pas pentru a răspunde nevoilor celor care nu consumă alcool, lansând un meniu întreg de ape îmbuteliate, scrie CNN. Începând de vineri, clienții vor putea alege între trei tipuri de apă plată și patru tipuri de apă minerală carbogazoasă, pe lângă apa de la robinet, oferită gratuit. La Popote se aliniază unei tendințe globale de renunțare la alcool. Potrivit unui sondaj Gallup realizat anul trecut, 58% dintre adulții americani consumă alcool, față de 67% în 2022. Tot mai mulți americani renunță la alcool, fie definitiv, fie temporar, în timp ce restaurantele introduc mai multe mocktailuri, iar barurile „sober” și magazinele cu (…)


    Trimite Email

Alte articole din Descopera

India anunță că a testat cu succes o rachetă nucleară capabilă să ajungă în China
Racheta balistică cu rază medie de acțiune Agni-5 face parte din (…)
[Descopera] - 23/08/2025
A fost descoperit momentul în care peștii au făcut primii pași pe uscat
Urmele de pești fosilizate arată cele mai vechi adaptări la (…)
[Descopera] - 22/08/2025
Cum influențează stilul de viață sănătatea și ce putem schimba (P)
Stilul de viață este un ansamblu de comportamente, atitudini și (…)
[Descopera] - 22/08/2025
Lovitură pentru știință: NASA renunță la unul dintre cele mai importante domenii de cercetare
O lovitură majoră pentru știință: NASA nu va mai studia (…)
[Descopera] - 22/08/2025
Studiu îngrijorător: „Schimb de sex” la păsările sălbatice din Australia
Aproximativ 5% dintre păsările sălbatice comune din Australia ar (…)
[Descopera] - 22/08/2025
Noi reconstrucții 3D arată că sauropodele „dădeau din coadă” la fel ca un câine
Sauropodele masive își puteau mișca cozile la fel ca un câine. (…)
[Descopera] - 22/08/2025
La 103 ani, Howard Tucker este cel mai în vârstă medic practicant
Dr. Howard Tucker are 103 ani și un singur regret: că zilele nu au (…)
[Descopera] - 22/08/2025


[Toate articolele din: Descopera +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY