Incisiv de mamut de 1,2 m, expus în premieră
[Cotidianul] 31/07/2025
Pentru prima dată de la descoperire, incisivul superior aparţinând unui mamut lânos, contemporan cu populaţiile de homo sapiens, este expus la Muzeul Judeţean Buzău. Alături de acesta, poate fi văzută și cea mai mare pepită de rumanit din lume, în greutate de 3.480 grame. După ce a făcut obiectul mai multor proceduri ştiinţifice, incisivul de 1,2 metri al unui mamut lânos contemporan cu primii oameni moderni, descoperit într-o ravenă din comuna Săpoca, denumit Otto şi-a găsit locul în expunerea de bază la Muzeul Judeţean Buzău. Fildeşul a fost expus alături de cea mai mare pepită de rumanit din lume cunoscută până în prezent, în greutate de 3.480 grame. „În acelaşi spaţiu expoziţional începând de săptămâna aceasta se regăsesc atât cea mai mare pepită de chihlimbar de tip rumanit (…)

Alte articole din Cotidianul
Salvamont: activitatea noastră este în pericol
Serviciul Public Salvamont atrage atenţia asupra riscului de (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
Avertisment crunt al judecătorilor
Propunerile Guvernului pentru modificarea legislaţiei privind (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
Vai, săracu-anastasiuc …
despre gheruțele securistoid-infracționiste ale coorifeilor (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
Când este momentul potrivit să schimbi tapetul?
Tapetul are un farmec aparte. Fie că este discret și elegant, fie (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
Trei răniți după o bătaie de stradă
Trei persoane au fost transportate miercuri la spital după ce au (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
Cod roșu într-o țară vizitată de români
Prudența ar trebui să fie termenul la care să se raporteze românii (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
România intervine în dramele din Gaza
Mai multe instituţii ale statului român în coordonare cu (…)
[Cotidianul] - 31/07/2025
[Toate articolele din: Cotidianul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY