Cum a primit certificat ORNISS Anastasiu deşi dăduse şpagă 8 ani

[Cetățeanul] 29/07/2025

anastasiuPremierul Ilie Bolojan a fost întrebat dacă i se pare „normal” faptul că fostul vicepremier Dragoș Anastasiu a primit un certificat ORNISS – care îi dădea acces la informații „sensibile” în Guvern – deși el era implicat într-un dosar de dare de mită. „Am înțeles că a primit acest certificat în perioada în care a fost consilier prezidențial”, a spus Bolojan, într-un interviu acordat G4Media. La insistențele jurnaliștilor, care au subliniat faptul că certificarea ORNISS primită la Cotroceni i-a permis lui Dragoș Anastasiu să obțină acces la „informații sensibile în Guvern”, din poziția de vicepremier, deși avea „o vulnerabilitate indiscutabilă”, Bolojan a recunosct că … nu știe de ce „s-a considerat că totul este în bună regulă”. „Cât timp acest dosar în care dânsul era implicat (…)


    Trimite Email

Alte articole din Cetățeanul

Secretarului General al Guvernului i se cere demisia după ce l-a ironizat pe Nicuşor Dan
Secretarul general al Ministerului Justiției, Bogdan Mateescu, a (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
Un ​poliţist din Dâmbovița a înființat împreună cu soţia lui o cultură indoor de canabis
Un polițist din Dâmbovița este anchetat, alături de alte persoane, (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
Simion spune că va boicota produsele moldoveneşti
Interdicția de intrare impusă extremistului american Brian Brown (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
Agresorii poliţistului care a oprit un bărbat beat cu un ATM, reţinuţi
Episodul din Caraș Severin în care un polițist a fost atacat de (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
Vâlcea. Ambulanță aflată în misiune, implicată într-o coliziune
Un copil de 5 ani și o tânără de 22 de ani, voluntară la Serviciul (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
VIDEO David Popovici, aur la 200 m liber la Campionatele Mondiale de natație din Singapore
David Popovici (20 ani) a câștigat medalia de AUR în proba de 200 (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025
Se cere demisia ministrului Educaţiei: Miting de amploare
După încheierea ședinței Colegiului Național al Liderilor, (…)
[Cetățeanul] - 29/07/2025


[Toate articolele din: Cetățeanul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY