Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025, în pofida volatilității pieței

[Ecopolitic] 18/07/2025

În primul semestru al anului 2025, piața IPO globală a dat dovadă de reziliență, înregistrându-se 539 de listări care au atras capitaluri în valoare de 61,4 miliarde de USD, ceea ce reprezintă o creștere de 17% a valorii tranzacțiilor față de aceeași perioadă a anului trecut. Activitatea IPO susținută, în pofida incertitudinilor politice semnificative și a volatilității pieței, evidențiază reziliența companiilor bine pregătite și poziționate strategic pentru listare, precum și capacitatea acestora de a se adapta într-un peisaj al piețelor de capital aflat în plină schimbare. În mod remarcabil, China a redevenit un jucător dominant, atrăgând o treime din valoarea globală a tranzacțiilor, în timp ce ponderea Europei s-a redus la doar 10%. Condițiile de piață predominante au reprezentat o (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

Nicușor Dan: Există negocieri avansate între Rheinmetall și Romarm pentru un joint venture pe muniții
Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că în prezent există (…)
[Ecopolitic] - 18/07/2025
Bolojan vrea limitarea numărului de polițiști locali, dar și dispecerate comune cu Poliția Națională
Prim-ministrul Ilie Bolojan a susținut, vineri, limitarea (…)
[Ecopolitic] - 18/07/2025
Bugetul de stat nu mai poate asigura toate investițiile”, anunță Ilie Bolojan. Ce se întâmplă cu programul Anghel Saligny
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că bugetul României nu mai poate (…)
[Ecopolitic] - 18/07/2025
Mine marine din Al Doilea Război Mondial, distruse de scafandrii militari români
Specialiștii în domeniul luptei împotriva dispozitivelor explozive (…)
[Ecopolitic] - 18/07/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY