Laura Hant, președinta Asociației „Mihai Eminescu” din Viena: „Pentru românii plecați din România, cultura capătă semnificația unei ancore”
[Cetățeanul] 11/07/2025
Institutul Cultural Român a devenit un adevărat reper pentru românii din Diaspora, aducând cultura în mijlocul comunității. Afirmațiile aparțin Laurei Hant, președinta Asociației „Mihai Eminescu” din Viena, ea însăși un reper pentru comunitatea românească din Austria. Laura Hant subliniază în mod deosebit activitatea Institutului Cultural Român de la Viena care, prin proiectele și colaborările sale, inclusiv cu Asociația Mihai Eminescu Viena, „a adus în fața publicului din Austria mărturii autentice ale culturii române: muzică, dans, port popular, meșteșug, poezie, gândire, spirit”. „Pentru românii plecați din România, cultura capătă semnificația unei ancore. Este ceea ce ne adună, ne definește și ne ajută să rămânem noi înșine, chiar și atunci când viața ne poartă departe de țară. (…)

Alte articole din Cetățeanul
Piedone a verificat restaurantele din Mamaia: A confiscat marfă, a dat la casat și a retras de la comercializare produsele ținute în soare
Noi amenzi pe litoral, aplicate de Comisarii Autorității Naționale (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
Bolojan anunţă noi tăieri: Reducerea drastică a numărului de angajaţi
Premierul Ilie Bolojan va avea vineri, de la ora 17.00, a treia (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
Şoşoacă, scandal cu jandarmii la Guvern: Băi, ție nu ți-e rușine? Du-te, bă, și lasă-mă în pace și învață legi!
După audiența de la premierul Ilie Bolojan, care a durat aproape o (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
Ministrul Educaţiei a pus gând rău profesorilor suplinitori: Vor rămâne în sistem doar cei titulari
Se anunță schimbări mari în sistemul de învățământ, în contextul (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
Timișoara. Bebeluș abandonat în toaletă
O tânără de 31 de ani din Timişoara a fost arestată preventiv, (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
CSM ţine cu dinţii de pensiile speciale
Consiliul Superior al Magistraturii a anunțat avizarea negativă a (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
Primul director care şi-a redus singur salariul de nabab: Încasa peste 11.000 de euro lunar
Directorul Institutului de Cercetări în Transporturi, Incertrans, (…)
[Cetățeanul] - 11/07/2025
[Toate articolele din: Cetățeanul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY