Tăcut, China pregătește ”secolul asiatic”

[Cotidianul] 4/07/2025

Nu-l vedem decât pe el, nu-l auzim decât pe el. Donald Trump a ocupat tot spațiul mediatic, conducând politica americană într-un mod haotic și întorcând o bună parte din lume cu josul in sus. Lumea nu pare mai sigură nici după o săptămână în care Trump a ordonat bombardamente asupra instalațiilor nuclreare iraniene, pentru ca apoi să vorbească despre o providențiala încetare a focului, prezentată ca o victorie, înaintea summitului NATO unde și-a impus viziunea în fața europenilor – șomați să-și sporească cheltuielile militare -, arată o revistă a presei publicată de Courrier International. Trump a declarat război comercial pentru trei sferturi din planetă – și l-a amânat apoi până pe 9 iulie – a amenințat să anexeze Groenlanda, Canada și Canalul Panama, dând impresia că pendulează (…)


    Trimite Email

Alte articole din Cotidianul

Când își va reveni economia. Calcul făcut de ministrul Finanțelor
Am încredere că avem ingredientele să reușim într-o perioadă (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Ședință de noapte la Parlament pentru măsurile de austeritate
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului, (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Metrou de la Gara de Nord la Gara Progresul. Când va fi gata
Guvernul a aprobat, vineri, în ședință, printr-o Hotărâre, (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Iohannis, Ciolacu și Ciucă au știut că vine dezastrul bugetar
Fostul președinte Klaus Iohannis, fostul premier Marcel Ciolacu și (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Celebrele autostrăzi germane se crapă
Germania va efectua lucrări de reparații în regim de urgență pe (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Sindicaliștii amenință că vor începe anul școlar în stradă
Sindicaliștii din Educație vor protesta luni la Parlament față de (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025
Zelenski a avut o „conversație foarte importantă” cu Trump
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că a (…)
[Cotidianul] - 4/07/2025


[Toate articolele din: Cotidianul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY