Noul președinte al Senatului pleacă în deplasare în Japonia, în timp ce Guvernul Bolojan anunță tăieri de cheltuieli
[Cetățeanul] 26/06/2025
În timp ce Guvernul condus de Ilie Bolojan se grăbește să taie cheltuieli și să strângă cureaua în numele redresării bugetare, la Senat se cheltuie fără Jenă. CITEŞTE ŞI: bolojan Noul președinte al Senatului, Mircea Abrudean, a plecat într-o deplasare „de lucru” în Japonia, în perioada 25-28 iunie, care pare mai degrabă o vacanță scumpă de lux deghizată în misiune oficială. Devizul estimativ depășește 7.000 de euro, bani publici, evident. Potrivit unui memorandum intern aprobat de Biroul Permanent al Senatului, Abrudean va reprezenta România la EXPO 2025 Osaka, unde se va marca „Ziua României”. De asemenea, va participa la „întâlniri bilaterale” la Tokyo. În realitate, însă, documentele vorbesc mai mult despre manifestări culturale, cadouri simbolice, roaming, indemnizație maximă de (…)

Alte articole din Cetățeanul
Se deschide circulația pe drumurile de legătură ale Podului suspendat de la Brăila
Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naţionale de (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Nou mod de calculare a vechimii la pensie: S-a dat ordinul
Un nou ordin emis de Casa Națională de Pensii Publice și publicat (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Circulație blocată lângă Ploiești, din cauza unui incendiu de vegetație
Un incendiu a izbucnit, joi, într-un lan de grău, din zona (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Vrancea. Culturi ilegale de canabis ascunse în culturi agricole
Două plantații de canabis ascunse printre culturi agricole au fost (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Ministrul Sănătăţii cere verificarea concediilor medicale: Sunt sute de mii eliberate într-un mod suspect
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat joi că a trimis (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Şoşoacă contestă numirea lui Busuioc la CCR: Are cunoştinţe juridice doar de context
Numirea lui Mihai Busuioc în funcția de judecător la Curtea (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
Bolojan, interdicţii pentru oamenii lui Potra: Militarii nu se mai pot angaja mercenari
Cadrele militare din armata română, servicii speciale, Jandarmerie (…)
[Cetățeanul] - 26/06/2025
[Toate articolele din: Cetățeanul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY