Nimbus, o nouă variantă Sars-Cov-2. Ce noi simptome aduce în boala Covid
[Gazeta de Sud] 19/06/2025
O nouă variantă a virusului SARS-CoV-2 (care provoacă boala Covid-19), denumită Nimbus, atrage atenţia comunităţii medicale printr-un simptom neobişnuit şi extrem de dureros. În timp ce numărul cazurilor şi al internărilor creşte la nivel mondial, medicii subliniază necesitatea unei monitorizări atente şi a unei reacţii rapide. Nimbus reprezintă un procent tot mai mare din cazurile depistate Noua tulpină Nimbus (NB.1.8.1) a SARS-CoV-2 se răspândeşte rapid în întreaga lume şi este atent monitorizată de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS). Varianta a fost detectată recent și în Marea Britanie, iar datele internaţionale indică faptul că reprezintă un procent tot mai mare dintre cazurile de Covid-19 diagnosticate. Cele mai recente date ale Agenţiei pentru Securitate a Sănătăţii (…)

Alte articole din Gazeta de Sud
Peste 3,5 milioane de gospodării vor primi vouchere pentru energie de la 1 iulie
Aproximativ 3,5 milioane de gospodării din România vor beneficia, începând cu 1 iulie, de un voucher pentru energie, (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
Moscova avertizează Washingtonul să nu intervină militar în Iran: „Consecințe negative imprevizibile”
Rusia a transmis joi un avertisment ferm Statelor Unite împotriva oricărei intervenții militare în conflictul dintre (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
Senatorul american Chris Murphy, primul oficial din SUA care se întâlnește cu președintele Nicușor Dan
Senatorul Chris Murphy, reprezentant al statului Connecticut și membru al Partidului Democrat, a anunțat că va (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
(VIDEO) Craiova: J Balvin pregătește o apariție spectaculoasă la IntenCity Festival
IntenCity Festival promite o nouă ediție memorabilă, iar una dintre cele mai așteptate apariții este, fără îndoială, (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
Mehedinți: Arestat pentru trafic de droguri, viol asupra unui minor și pornografie infantilă
Un tânăr, de 21 de ani, dn Mehedinți, este cercetat pentru trafic de droguri de risc, viol asupra unui minor și (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
CNAS: Pacienții pot ridica medicamente compensate fără rețetă tipărită
CNAS: Pacienții pot ridica medicamente compensate fără rețetă tipărită. Sistemul de prescripție electronică devine (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
Țeapă de 240.000 de euro: Marfă destinată Poloniei, vândută ilegal în România
Țeapă de 240.000 de euro: Marfă destinată Poloniei, vândută ilegal în România. Poliția a recuperat 31 din cele 32 de (…)
[Gazeta de Sud] - 19/06/2025
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY