Economii de peste 66 milioane de lei la CNAS, după reducerea personalului și a șefilor
[Mediafax] 23/02/2026
„Numai în ultimii doi ani, în baza Legii 296/2023, CNAS și-a redus funcțiile de conducere de la 12% la 8%, a comasat 73 structuri de la nivelul CNAS și CAS și a diminuat personalul, generând economii anuale de peste 66,6 milioane lei. Cu aproape 28% mai puțini angajați față de anul 2008, sistemul administrează în prezent un volum de servicii medicale de peste 11 ori mai mare și are o expunere financiară de peste opt ori mai ridicată”, spune Moldovan. Potrivit președintelui CNAS, în același timp, cheltuielile de administrare reprezintă doar 0,84% din buget, iar cele de personal doar 0,59%, mult sub pragul maxim legal de 3%. „Cu alte cuvinte: CNAS este un exemplu că eficiența administrativă stă în decizii corecte, luate din timp, aplicate unitar și cu impact pe termen lung. Avem acum (…)
Alte articole din Mediafax
Scrierile antice promit să dezvăluie tainele civilizațiilor (…)
[Mediafax] - 24/02/2026
Un somn profund suficient ar putea fi una dintre cele mai (…)
[Mediafax] - 24/02/2026
24 februarie 2026 marchează a patra aniversare a invaziei pe scară (…)
[Mediafax] - 23/02/2026
Un pui rar de balenă cu cocoașă, complet alb, înotând alături de (…)
[Mediafax] - 23/02/2026
Berbec
Îmbunătățirea constantă în timp ajută. Faceți mici (…)
[Mediafax] - 23/02/2026
„Suntem profund recunoscători pentru invitația adresată echipei (…)
[Mediafax] - 23/02/2026
Cercetătorii de la Universitatea Griffith din Australia au (…)
[Mediafax] - 23/02/2026
[Toate articolele din: Mediafax +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY