Ambasadorul SUA în Franța a fost convocat la Paris după uciderea unui activist naționalist de către socialiști radicali
[Gândul] 22/02/2026
Franța îl va convoca pe ambasadorul SUA Charles Kusher după comentariile făcute de administrația Trump privind uciderea unui activist naționalist, a comunicat ministerul de Externe duminică. Jean-Noel Barrot a reacționat vehement la declarația Departamentului de Stat al SUA – Biroul de contraterorism, care a acuzat grupările de stânga răspunzătoare pentru uciderea lui Quentin Deranque în Franța , pe 14 februarie 2026. Potrivit CBS News Departamentul de Stat a caracterizat „mișcările radicale de stânga din Franța” drept „violente” și „o amenințare la siguranța publică”. „Stânga radicală și violentă este în ascensiune, iar rolul ei în moartea lui Quentin Deranque demonstrează că este o amenințare la siguranța publică. Vom continua să monitorizăm situația și ne așteptăm ca făptașii să fie (…)
Alte articole din Gândul
A fost scandal, duminică, pe Aeroportul „Henri Coandă” – Otopeni, (…)
[Gândul] - 22/02/2026
Ministrul Radu Miruță dă un semnal de pace pentru edilii din Gorj (…)
[Gândul] - 22/02/2026
FC Argeș a învins Farul Constanța, 1-0, în etapa 28 a Superligii, (…)
[Gândul] - 22/02/2026
Studenții iranieni continuă să protesteze în fața mai multor (…)
[Gândul] - 22/02/2026
Olena Bilozerska și soțul ei și-au dorit mereu să facă copii. Avea (…)
[Gândul] - 22/02/2026
Dragoș Pîslaru, membru al Executivului condus de Ilie Bolojan, (…)
[Gândul] - 22/02/2026
După creșterea TVA, ca parte a pachetului de măsuri fiscale ale (…)
[Gândul] - 22/02/2026
[Toate articolele din: Gândul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY