Povestea arhitectului care a proiectat „Blocul Creion“ din Constanța. „Să pui un bloc la doi-trei metri de altul mi se pare inacceptabil“
[Adevarul] 22/02/2026
Arhitectul Alexandru Costandache povestește pentru „Weekend Adevărul“ cum au prins formă, în plin comunism, câteva dintre cele mai recognoscibile clădiri ale Constanței – Blocul Creion și turnurile „I“ de la gară – proiecte-unicat într-o epocă dominată de tipizare și constrângeri politice.
Alte articole din Adevarul
Aeroportul Internațional din Sofia va suspenda toate zborurile (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
Scheletul Sfântului Francisc din Assisi va fi expus public, în (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
În anul 1988, Nicolae Ceaușescu a luat ultima sa decizie de (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
O familie formată din doi adulți și un minor a fost refuzată la (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
Polițiștii Capitalei au descins sâmbătă, 21 februarie, în două (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
O tânără de 21 de ani, care a fugit din Maroc pentru că era (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
Un camion încărcat cu lemne s-a răsturnat într-o prăpastie, (…)
[Adevarul] - 22/02/2026
[Toate articolele din: Adevarul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY