Postul Paștelui din 2026 va fi cel mai scump din ultimii ani. Legumele și fructele s-au scumpit deja cu 10-15%
[Gândul] 20/02/2026
Luni, 23 februarie, începe postul Paştelui, care e cel mai greu şi lung din an. Doar anul acesta va fi şi cel mai scump de până acum. Aproape toate alimentele care pot fi consumate în această perioadă de restricții culinare s-au scumpit. Până şi bananele au devenit produse de lux, iar nucile au ajuns să coste de trei ori mai mult decât carnea. De altfel, fructele și legumele s-au scumpit deja cu 10-15%. Fermierii se plâng că a fost o iarnă foarte grea, cu temperaturi scăzute, cu multe episoade de viscol și ger și, astfel, au fost nevoiți să crească prețurile la trufandale. În acest moment, în piață, salata este 6 lei, ceapa verde 3 lei, roșiile între 20 și 35 de lei, spanacul 15 lei. Vinetele sunt foarte scumpe, 25-30 de lei, ardei capia, dar și dovleceii sunt tot 25 de lei, potrivit (…)
Alte articole din Gândul
Președintele Donald Trump susține o conferință de presă vineri, (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Președintele francez Emmanuel Macron și premierul britanic Keir (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Care este comuna din România unde un teren agricol se vinde doar (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod galben (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Un membru al cabinetului premierului britanic Keir Starmer a (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Ilie Bolojan susține un discurs la recepția organizată cu prilejul (…)
[Gândul] - 20/02/2026
Ambasadorul Japoniei în România, E.S. Katae Takashi și (…)
[Gândul] - 20/02/2026
[Toate articolele din: Gândul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY