Cinci puteri militare din NATO anunță un program comun pentru dezvoltarea de drone ieftine

[Mediafax] 20/02/2026

Franța, Germania, Italia, Polonia și Marea Britanie lucrează împreună la un proiect pentru a produce într-un an sisteme ieftine de apărare aeriană, precum drone autonome sau rachete, au anunțat vineri miniștrii reuniți la Cracovia, în Polonia, potrivit Reuters și Politico. Războiul din Ucraina a arătat cum dronele interceptoare autonome pot fi o alternativă eficientă la costisitoarele rachete de apărare aeriană, iar aliații europeni ai Kievului spun că vor să învețe din această experiență. Grupul E5, care reunește cele cinci mari puteri europene din NATO, s-a întâlnit în contextul în care țările europene încearcă să își sporească capacitățile de apărare, pe fondul creșterii îndoielilor în Europa privind angajamentul Washingtonului de a proteja continentul. „Împreună, avem unele dintre (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Victor Leu duce mai departe numele fratelui său, Mihai Leu, regretatul campion mondial la box profesionist
Pentru anul 2026, Victor Leu are în plan organizarea a cel puțin (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
Ionuț Iancu, portarul echipei Dinamo și al Naționalei, emoționat până la lacrimi de ziua lui: „M-au topit acele imagini”
Component al echipei Dinamo, Iancu este totodată și titular de (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
Ucraina ar putea primi împrumut de la FMI în valoare de 8,1 miliarde de dolari
Dacă va fi aprobat, așa cum este așteptat, programul ar înlocui un (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
PENNY prelungește până în 2030 parteneriatul cu Federația Română de Fotbal
Început în 2015, parteneriatul dintre PENNY și FRF a evoluat (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
Friedrich Merz promite să țină extrema dreaptă departe de guvernare. Avertizare asupra unei noi realități globale
Cancelarul german Friedrich Merz a declarat vineri că nu va (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
Ilie Bolojan se va întâlni joia viitoare cu Ursula von der Leyen, la Bruxelles
Premierul Ilie Bolojan va fi primit, pe 26 februarie, la (…)
[Mediafax] - 20/02/2026
X contestă în instanță amenda de 120 de milioane de euro impusă de Comisia Europeană
„Această decizie a UE a rezultat în urma unei anchete incomplete (…)
[Mediafax] - 20/02/2026


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY