ONU susține că faptele din Dosarul Epstein ar putea fi posibile „crime împotriva umanității”

[Mediafax] 18/02/2026

Potrivit unui grup independent de experți numit de Consiliul ONU pentru Drepturile Omului, descrise în documentele publicate de Departamentul de Justiție al SUA s-au desfășurat într-un context de supremație, rasism, corupție și misoginie extremă, evidențiind o dezumanizare și comercializare a femeilor și fetelor. „Amploarea, natura, caracterul sistematic și acoperirea transnațională a acestor atrocități împotriva femeilor și fetelor sunt atât de grave, încât o serie dintre ele pot îndeplini în mod rezonabil pragul legal al crimelor împotriva umanității”, se arată în declarația experților, citată de Reuters. Experții ONU și-au exprimat, de asemenea, îngrijorarea față de „eșecurile grave de conformitate și redactările defectuoase” care au expus informații sensibile ale victimelor. Până (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

California înființează un departament de supraveghere a inteligenței artificiale
Instituția procurorului general din California își va întări (…)
[Mediafax] - 18/02/2026
Cod portocaliu de ninsoare în București: Primăriile intervin pentru menținerea condițiilor de siguranță
Capitala şi alte 12 judeţe din Muntenia şi Moldova se află sub Cod (…)
[Mediafax] - 18/02/2026
Efectele Codului portocaliu: Trafic restricționat, avarii la rețeaua electrică și zboruri afectate
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare (…)
[Mediafax] - 18/02/2026
Vicepreședintele Vance despre relația cu Marco Rubio: Presa încearcă să creeze acest conflict
JD Vance a făcut marți clarificări privind un potențial conflict (…)
[Mediafax] - 18/02/2026
Vicepreședintele Vance anunță că Iran nu acceptă anumite „linii roșii” stabilite de Washington
„Un lucru legat de negocierile de azi dimineață este că, într-un (…)
[Mediafax] - 17/02/2026
Play-off-ul Ligii Campionilor: Real Madrid, PSG și Borussia Dortmund pornesc cu avantaj înaintea returului
Real Madrid s-a impus cu 1-0 în fața Benfica, grație reușitei lui (…)
[Mediafax] - 17/02/2026
România, performanță la proba bob-2 masculin la Jocurile Olimpice de iarnă
Mihai Tentea și George Iordache au concurat marți în manșele 3 și (…)
[Mediafax] - 17/02/2026


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY