Fost ministru al Energiei din Ucraina, reținut la graniță în plin scandal de corupție de 100 de milioane de dolari
[Gazeta de Sud] 16/02/2026
Fostul ministru al Energiei din Ucraina, German Galușcenko, a fost reținut în timp ce încerca să treacă frontiera de stat, potrivit autorităților anticorupție. Biroul Național Anticorupție din Ucraina – Biroul Național Anticorupție din Ucraina (Nabu) – a anunțat că fostul demnitar a fost oprit în cadrul unei anchete de amploare cunoscută sub numele de Operațiunea Midas. Potrivit presei ucrainene, acesta se afla într-un tren care părăsea țara. Acuzații de delapidare și mită în sectorul energetic Ancheta vizează o presupusă schemă de delapidare de aproximativ 100 de milioane de dolari din sectorul energetic ucrainean, inclusiv de la operatorul nuclear de stat Energoatom. Procurorii susțin că oficiali de rang înalt ar fi colectat mită între 10% și 15% din valoarea contractelor atribuite. (…)
Alte articole din Gazeta de Sud
Antti Häkkänen, ministrul finlandez al Apărării, a atras atenția (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
Rata anuală a inflației în luna ianuarie 2026, comparativ cu (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
Reprezentativa României a învins echipa Belgiei, cu scorul de 23-6 (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
Meteorologii au emis atenționări cod galben pentru perioada 16 (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
Polițiștii din cadrul Secției 5 Craiova au reținut pentru 24 de (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
În viața de zi cu zi apar uneori situații imprevizibile – (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
Fie că e vorba de păcănele, de poker, alte jocuri de masă sau (…)
[Gazeta de Sud] - 16/02/2026
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY