64% dintre tinerii europeni au folosit IA în 2025. Românii, la coada clasamentului

[Mediafax] 10/02/2026

Potrivit datelor prezentate marți de Eurostat, în 2025, 63,8% dintre tinerii cu vârste cuprinse între 16 și 24 de ani din UE au utilizat instrumente de inteligență artificială generativă (IA). Procentul este de două ori mai mare decât cel înregistrat în populația generală (32,7% dintre persoanele cu vârste cuprinse între 16 și 74 de ani). Tinerii folosesc Inteligența Artificială în diferite domenii ale vieții. Utilizarea în scopuri private a fost mai frecventă în rândul tinerilor (44,2%) decât în rândul populației generale (25,1%). Așa cum era de așteptat, persoanele din grupa de vârstă mai tânără sunt mai predispuse să utilizeze instrumente de IA pentru educația formală (39,3%), comparativ cu 9,4% din populația generală. În schimb, utilizarea în scopuri profesionale este relativ (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Fără titlu
Într-un interviu acordat agenției financiare Econostream Media , (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
Comisarul european pentru Apărare: Europa are nevoie de o uniune europeană a apărării
„Responsabilitatea europeană pentru apărare cere un cadru (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
Rogobete: Primul buncăr oncologic din România unde se va realiza radioterapie stereotactică
„La 9 metri sub nivelul solului, la Spitalul Universitar de (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
Gorj: Un bărbat care lucra la negru a ajuns la spital în urma unui accident în timp ce deszăpezea
„La data de 10 februarie a.c., polițiști din cadrul Poliției (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
Google: angajații din sectorul apărării, ținte ale atacurilor cibernetice de stat
Analiza Google descrie o „succesiune neîntreruptă de operațiuni (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
Care este țara europeană care a depășit Germania, Italia și Spania la capitolul turism sigur în 2025
Franța s-a impus în 2025 drept principala destinație europeană (…)
[Mediafax] - 10/02/2026
O femeie de 75 de ani din Capitală, tâlhărită de doi tineri care se dădeau vânzători de parfumuri
Pe imagini se vede cum cei doi indivizi au intrat în scara (…)
[Mediafax] - 10/02/2026


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY