Lucrezi în Germania? Ce pensie primești după 5 ani de muncă. Care este formula de calcul

[Gândul] 9/02/2026

Pentru a putea beneficia de pensie în Germania, la bătrânețe, trebuie să lucrezi minimum 5 ani. Suma pe care pensionarul o va încasa, în schimb, depinde de veniturile realizate și de punctele de pensie acumulate. De reținut faptul că legea nu oferă o pensie minimă garantată. Contribuțiile care sunt plătite la asigurarea de pensii sunt importante, deoarece ele vor determina câte puncte de pensie („Entgeltpunkte”) vor fi acumulate. Însă, cetățenii pot beneficia de pensie la bătrânețe, dacă au o perioadă minimă de asigurare de 5 ani, așa cum arată legea din Germania. Ce trebuie să știi despre calculul pentru pensie în 2025/2026, în Germania: Acumulezi 1 punct de pensie dacă încasezi salariul mediu brut pe an (estimat la 50.493 de euro pentru 2025); Valoarea unui punct de pensie este de (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Coincidențe în serie. Doi procurori care candidează la șefia marilor parchete ar fi din aceeași localitate cu Mirabela Grădinaru
Șefia marilor parchete este cea mai disputată miză a momentului și (…)
[Gândul] - 9/02/2026
Dragoș Sprînceană, în datorii până în gât în SUA. Și-ar fi trecut mașina de lux pe numele soției ca să scape de creditori
Dragoș Sprînceană, om de afaceri stabilit în Statele Unite ale (…)
[Gândul] - 9/02/2026
Cum alegi cea mai sănătoasă pizza, potrivit dr. nutriționist Mihaela Bilic. La ce să fii atent
Cum alegi cea mai sănătoasă pizza, chiar dacă se află pe lista (…)
[Gândul] - 9/02/2026
Bolojan își plânge de milă. Mărturisește că și-a pulverizat cariera: „Vă rog să vă gândiți la mine, în ce situație sunt”
Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi 24 că este conștient de (…)
[Gândul] - 9/02/2026
Marius Tucă Show începe marți, 10 februarie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: H. D. Hartmann
Invitatul zilei este H. D. Hartmann, profiler și analist. (…)
[Gândul] - 9/02/2026
Replica lui Ilie Bolojan către Thuma, liderul puciștilor din partid: „PNL nu trebuie să se USR-izeze, dar nici să se PSD-izeze”
Ilie Bolojan nu a rămas fără replică, după ce Hubert Thuma, (…)
[Gândul] - 9/02/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY