Liderul Partidului Laburist Scoțian îi cere prim-ministrului britanic Keir Starmer să demisioneze. Care este motivul
[Mediafax] 9/02/2026
Prim-ministrul britanic Keir Starmer ar trebui să demisioneze, a declarat, luni, Anas Sarwar, liderul Partidului Laburist Scoțian. Acesta este politicianul laburist britanic cu rangul cel mai înalt care cere plecarea lui Starmer în contextul dezvăluirilor din dosarele Epstein, în care apare și Peter Mandelson, ambasador al Regatului Unit în SUA. Deși l-a descris pe premierul britanic ca fiind „un om decent”, Anas Sarwar a afirmat că situația de la Downing Street „nu este suficient de bună” și a atras atenția că acest lucru riscă să submineze șansele Partidului Laburist la alegerile scoțiene din luna mai. „Au promis că vor fi diferiți, dar s-au întâmplat prea multe. Nu putem permite ca eșecurile de la Downing Street să însemne că eșecurile continuă și aici, în Scoția”, a spus Sarwar, (…)
Alte articole din Mediafax
UPDATE 18:37 Moțiunea a doua a fost respinsă
După o dispută (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
Cyrielle Chatelain l-a îndemnat luni pe Emmanuel Macron să (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
Cel mai mare producător de energie electrică din țară a primit (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
„Inteligența artificială nu mai este un subiect abstract sau o (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
Bărbatul a fost descoperit în timp ce conducea o mașină în comuna (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
Tranzacția urmează să fie aprobată de acționari în luna februarie, (…)
[Mediafax] - 9/02/2026
[Toate articolele din: Mediafax +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY