Autoritățile, în alertă: 7 drumuri naționale, impracticabile din cauza ghețușului

[Timpul] 6/02/2026

Autoritățile Republicii Moldova rămân mobilizate non-stop pentru a menține circulația și a acorda sprijin cetățenilor, în contextul condițiilor meteo dificile din ultimele 24 de ore. Guvernul informează că drumurile sunt, în general, practicabile, însă pe mai multe segmente circulația se desfășoară cu dificultate. În raioanele Dondușeni și Glodeni au fost identificate șapte drumuri naționale impracticabile, din cauza poleiului și a înzăpezirii. Serviciul 112 a gestionat peste 3.000 de apeluri de urgență, dintre care aproximativ 170 au vizat căderi și accidentări, peste 80 au fost legate de polei și înzăpezire, fiind înregistrate și numeroase solicitări privind accidente rutiere. Totodată, Serviciul Operativ al Administrației Naționale a Drumurilor a recepționat 37 de apeluri directe de (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

General rus din GRU, ținta unui „asasinat” în Moscova. A fost dus de urgență la spital după ce a fost împușcat
Un înalt oficial militar rus, generalul-locotenent Vladimir (…)
[Timpul] - 6/02/2026
Avarii la rețelele electrice: Circa 10.000 de gospodării, fără lumină
Mai multe localități din sudul și nordul Republicii Moldova au (…)
[Timpul] - 6/02/2026
La sfârșitul lui 2025, inflația anuală a constituit 6,84%
În luna decembrie, inflația anuală a constituit 6,84%, fiind în (…)
[Timpul] - 6/02/2026
Un document dezvăluie că fizicianul Stephen Hawking ar fi avut contacte sexuale pe insula lui Jeffrey Epstein
A întreținut contacte sexuale savantul Steven Hawking cu modele pe (…)
[Timpul] - 6/02/2026
Mai multe persoane pleacă peste hotare decât se întorc: Ce spun specialiștii
Între 30.000 și 60.000 de persoane părăsesc anual Republica (…)
[Timpul] - 6/02/2026
Fermele de porci din Roșcani și Cimișeni și-au reluat activitatea
Fermele de porcine din Roșcani, raionul Anenii Noi, și Cimișeni, (…)
[Timpul] - 6/02/2026
O nouă fraudă: Apeluri false în numele programului „Ajutor la contor”
Ministerul Muncii și Protecției Sociale avertizează cetățenii (…)
[Timpul] - 6/02/2026


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY