Miruță e pus pe fapte mari. Acum vrea să cumpere și sateliți. Are și o explicație pentru excentricitate și nu e o glumă: „Satelitul este foarte sus…”

[Gândul] 5/02/2026

Invitat la Digi24, Radu Miruță, ministrul Apărării, a declarat că, din punctul său de vedere, România are nevoie de comunicații prin satelit, pentru că, spune el, acesta este foarte sus și are o vedere mai largă. Motivul pentru care Radu Miruță vrea ca România să aibă sateliți Ministrul Apărării susține că satelitul ar putea fi folosit în comun cu alte țări, pe principiul: ”am și eu jucăria mea, ai și tu jucăria mea”. Miruță a menționat că a existat în trecut un proiect de cercetare care a dezvoltat un satelit , iar acum există discuții cu privire la lansarea acestuia. „România are nevoie de comunicații prin satelit. Satelitul e foarte sus, vede mai mult decât România, poate e eficient să folosim în comun cu alte țări serviciile unui satelit, pentru că «am și eu jucăria mea, ai și tu (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Nepoțica lui Snoop Dogg a murit la doar 10 luni. Fiica rapperului a făcut anunțul sfâșietor
Nepoțica lui Snoop Dogg a murit la doar 10 luni. Cori Broadus, (…)
[Gândul] - 5/02/2026
Gândul prezintă Best of Marius Tucă Show – vineri, 6 februarie, de la ora 20.00
Nu ratați o ediție explozivă din Best of Marius Tucă Show, (…)
[Gândul] - 5/02/2026
Judecător CCR, anunț despre anularea alegerilor: „Nu a fost nicio interferență din exterior. Să fim serioși”
Judecătorul Curții Constituționale Dacian Dragoș a negat categoric (…)
[Gândul] - 5/02/2026
Trump se laudă cu forța militară a SUA: „Am refăcut armata și am prevenit războaie nucleare”
„În loc să prelungim „NOUL START” (un acord prost negociat de (…)
[Gândul] - 5/02/2026
Robert Negoiță a ieșit fără cătușe de la DNA. Surse Gândul: Este sub control judiciar cu cauțiune de 800.000 de lei
Robert Negoiță a ieșit fără cătușe de la DNA, după mai bine de (…)
[Gândul] - 5/02/2026
Care sunt punctele de stabilitate în 2026. Cum cresc pensiile și cine beneficiază de ele
Legea nouă a pensiile a schimbat radical modul de calcul a (…)
[Gândul] - 5/02/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY