CIA devine „mâna invizibilă” a lui Trump în America de Sud. Noua realitate din Caracas: SUA vor să stabilească o prezență permanentă în Venezuela

[Gândul] 27/01/2026

Statele Unite vor să stabilească o prezență militară permanentă a CIA în Venezuela pentru a coordona tranziția politică după înlăturarea de la putere a lui Nicolas Maduro, anunță CNN. În urma capturării lui Maduro, CIA își îndreaptă acum atenția către exercitarea discretă a influenței americane din interiorul granițelor Venezuelei. CIA, element central în procesul de reconstrucție al Venezuelei Administrația Trump intenționează să folosească CIA drept element central pentru procesul de „reintrare” în Venezuela, din cauza situației instabile de securitate care limitează, pentru moment, activitatea diplomatică a Departamentului de Stat. În prezent, CIA evaluează performanța noului guvern interimar condus de Delcy Rodríguez . O analiză clasificată a agenției de informații americane a (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Găluște de aur, un desert tradițional din Ardeal aproape uitat. Au un gust deosebit și se prepară ușor
Găluștele cu gem și nucă reprezintă un blazon asumat de bucătăria (…)
[Gândul] - 27/01/2026
Oana Eftimie: „9 miliarde de euro din banii SAFE merg spre Germania și Franța”
Într-o ediție transmisă live de Gândul, Oana Eftimie a vorbit (…)
[Gândul] - 27/01/2026
Diana Buzoianu „închide” urșii cu garduri electrice: „Am adus 30 de milioane de euro”
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunță un program amplu de (…)
[Gândul] - 27/01/2026
Ministra Mediului spune cum supraveghează arderile ilegale de deșeuri prin drone: „Pot fi folosite în instanță”
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a atras atenția că arderile (…)
[Gândul] - 27/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY