Ilie Bolojan: Taxele pe proprietate nu vor crește în 2027

[Gazeta de Sud] 23/01/2026

Taxele pe proprietate nu vor crește în 2027, a declarat prim-ministrul Ilie Bolojan, dar acestea ar urma să fie stabilite și în baza unui soft aflat în lucru la Ministerul Finanțelor, care va genera date despre valoarea de piață a proprietăților. „Nu ar urma să crească taxele pe proprietate în 2027, dar România, în PNRR, s-a angajat că va pregăti un model de calcul în care impozitul pe proprietate să se facă la valoarea de piață. În aproape toate țările europene, impozitarea proprietății se face la valoarea de piață. Noi am rămas cu niște indicatori vechi, în care valoarea era una de tip contabil, definită, după care se aplicau diferite procente, în funcție de localitate, în funcție de zonarea localității și așa mai departe. Anul acesta am încercat să venim cu o formulă care să se (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gazeta de Sud

Haine și încălțăminte contrafăcute, confiscate de la magazine din Râmnicu Vâlcea
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Gorj: Bărbatul care a spart geamurile unei biserici din Târgu Jiu, identificat și reținut
Polițiști din cadrul Biroului de Investigații Criminale, cu (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Tânăr înjunghiat într-o parcare pentru că a refuzat să-i dea o țigară unui necunoscut
Un tânăr a fost tăiat cu un briceag, după ce ar fi refuzat să-i (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Fost sportiv canadian devenit baron al drogurilor, arestat de FBI. Unde a fost găsit bărbatul aflat pe lista celor mai căutați 10 fugari
Ryan Wedding, fost snowboarder olimpic canadian suspectat de a fi (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Femeie reținută după ce și-a bătut soțul cu sucitorul, din gelozie
O femeie din localitatea arădeană Lipova a fost reţinută de (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Ilie Bolojan: Chiar dacă mâine s-ar schimba premierul, indiferent cine ar fi el, problemele rămân
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că chiar dacă mâine (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026
Bilanţul accidentului feroviar din Andaluzia: 45 de morţi
Alte două corpuri, ultimele două, au fost găsite joi într-unul (…)
[Gazeta de Sud] - 23/01/2026


[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY