Pactul păgubos din jurul Mercosur. Ștefan Popescu: Probabil s-a negociat ceva cu țările care au dorit neapărat acordul

[Gândul] 21/01/2026

Invitatul lui Ionuț Cristache din cadrul ediției de miercuri a emisiunii Ai Aflat, analistul de politică externă Ștefan Popescu a analizat mizele din spatele scandalului provocat de acordul Mercosur în România. Voturile țării noastre au înclinat decisiv balanța în favoarea adoptării acordului, deși PSD și opoziția au acuzat imediat că miniștrii USR care l-au semnat au trădat interesele fermierilor români. În viziunea lui Ștefan Popescu, reprezentanții puterii, inclusiv președintele Nicușor Dan și premierul Bolojan, au fost deliberat extrem de discreți în ceea ce privește impactul semnării Mercosur pentru România. Chiar dacă beneficiile pentru noi ar fi relative, românii ar fi trebuit să-și negocieze mult mai bine voturile. Nu a existat o analiză de impact Invitatul apreciază că (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

George Simion a tăiat un tort în forma Groenlandei cu drapelul SUA, la Washington: „Actuala coaliție nu are acces la Guvernul SUA”
George Simion se află în Statele Unite, zilele acestea, unde a (…)
[Gândul] - 21/01/2026
Câte kilograme are Ozana Barabancea. ”Mă simt frumoasă și încrezătoare”
Ozana Barabancea, în vârstă de 56 de ani, a dezvăluit câte (…)
[Gândul] - 21/01/2026
UE suspendă aprobarea acordului comercial cu SUA pe termen nelimitat din cauza amenințărilor lui Trump privind Groenlanda
Parlamentul Uniunii Europene a înghețat ratificarea acordului (…)
[Gândul] - 21/01/2026
(P) Beneficiile dispozitivelor ajutătoare pentru baie pentru seniori
Baia este una dintre încăperile care pot deveni dificile pentru (…)
[Gândul] - 21/01/2026
(P) Materiale necesare pentru izolarea corectă a casei
Materialele potrivite fac diferența între o casă caldă, fără (…)
[Gândul] - 21/01/2026
Trucuri pentru a identifica un deepfake. Cum poți detecta și preveni fraudele generate cu inteligența artificială
Tinerii detectează în 80% din cazuri conținutul generat de (…)
[Gândul] - 21/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY