Ion Cristoiu: Conflictul Europa -America escaladează cu o rapiditate rar întâlnită în Istorie

[Gândul] 18/01/2026

Conflictul Europa -America escaladează cu o rapiditate rar întâlnită în Istorie, consideră ziaristul Ion Cristoiu. Analistul este sigur că America va pune mâna pe Groenlanda, dar mai grav este că acest act reprezintă ruptura alianței transaltatice. Joi seara, la Marius Tucă Sow Marius Tucă m-a provocat la un pariu pe tema dacă America va anexa, sau va cumpăra, sau va pune mâna pe Groenlanda. Am răspuns că nu pun pariu, deoarece și eu cred că America va pune mâna pe Groenlanda. Dar i-am spus, era joi seara, că marea problemă nu este dacă va pune sau nu va pune mâna pe Groenlanda, ci că afacerea Groenlanda are mult mai mare impact decât anexarea de către America a Groenlandei. Și mă refeream la darea pe față a unei rupturi în alianța transatlantică, deci între America și Europa, o fisură (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Traian Băsescu dezvăluie că nu are pensie specială: „Mi s-a mărit brusc”
„Am o pensie 11.000 de lei. Eu am ieșit la pensie cu 2950 lei, (…)
[Gândul] - 18/01/2026
Băsescu critică politica de expansiune a lui Trump în Groenlanda și Venezuela: „Trump e ca Putin, doar că Putin e un criminal”
Traian Băsescu critică politica de expansiune a lui Trump în (…)
[Gândul] - 18/01/2026
Traian Băsescu îl îndeamnă pe Nicușor Dan să-și găsească „oameni cu caracter” pentru numirea șefilor la DNA și Parchete
Traian Băescu a declarat la DIGI24 că președintele Nicușor Dan ar (…)
[Gândul] - 18/01/2026
Lia Olguţa Vasilescu îl va premia pe salvatorul fetiţei din Craiova: „Primăria îi va acorda titlul de cetățean de onoare”
Un indian şi-a pus viaţa în pericol şi s-a avântat pe gheaţa (…)
[Gândul] - 18/01/2026
Iată cele mai puternice pașapoarte din lume pe anul 2026. Ce loc ocupă România
Clasamentul celor mai puternice pașapoarte din lume arată care (…)
[Gândul] - 18/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY