Motivul pentru care proprietarul unei clădiri din Caracal are de platit un impozit de 13.000 de lei. Primarul a explicat majorarea taxelor cu 500%

[Gândul] 15/01/2026

Primăria Caracal a decis să supraimpoziteze cu 500% clădirile neîngrijite și lăsate în paragină de către proprietarii lor. Din 2023 până în prezent, pentru astfel de imobile, au fost emise 24 de hotărâri prin care impozitul a fost crescut cu 500%, potrivit primarului acestui municipiu, Ion Doldurea, citat de Agerpres. Edilul a precizat că una dintre clădiri pentru care a fost aplicat un impozit de cinci ori mai mare este situată chiar în centrul orașului, fiind vorba de fostul restaurant „Caracal”, imobil cu etaj ce datează de dinainte de Primul Război Mondial. Pentru acest imobil, aflat în categoria clădirilor nerezidențiale, proprietarul a plătit anul acesta un impozit de aproximativ 13.000 de lei, după ce în anii 2023, 2024 și 2025 a plătit câte 6.400 de lei, iar până în 2022 (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Ion Cristoiu: „Nicușor Dan a citit un text și n-a reușit să transmită nicio emoție”
În ediția din 15 ianuarie 2026 a emisiunii „Marius Tucă Show”, (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Cartea lui Dan Dungaciu despre discursurile lui Trump, oprită la frontiera cu Republica Moldova înainte de lansarea de la Chișinău. Reacția autorului
O situație neobișnuită a marcat lansarea volumului „We the People… (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Adrian Marinescu: „Românii folosesc antibiotice la gripă. Acestea nu au efect asupra gripei și pot avea reacții adverse”
Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Ibericii se răzbună pe aducătorii de vești rele. Meteorologii din Spania sunt puși la zid pe X pentru că prognozează prăpădul climatic
Meteorologi și cercetători din Spania afirmă că sunt atacați și (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Adrian Marinescu: „Sunt bacterii cu foarte puține soluții terapeutice. Jumătate dintre infecții nu au soluție terapeutică”
În ediția din 15 ianuarie 2026 a emisiunii „Marius Tucă Show”, (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Producătoarea emisiunii „La Măruță”, reacție după scoaterea show-ului din grila Pro TV: „Lucrurile nu se termină… ele se transformă”
Greta Dan, producătoarea emisiunii prezentate de Cătălin Măruță, a (…)
[Gândul] - 15/01/2026
Adrian Marinescu: „Persoanele în vârstă sau cele cu boli cronice ar trebui să meargă la spital chiar și la o simplă răceală”
Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă (…)
[Gândul] - 15/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY