Ministrul Culturii spune că ar susține unirea Moldovei cu România în cazul unui referendum

[Timpul] 15/01/2026

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a declarat că ar susține unirea Republicii Moldova cu România, în cazul organizării unui referendum pe acest subiect. Într-o declarație pentru postul „Primul în Moldova”, ministrul a menționat că, deși scenariul este unul ipotetic, el ar vota „pentru”, fără rezerve, la fel ca președinta Maia Sandu, care anterior s-a exprimat public în acest sens. Totodată, Cristian Jardan a subliniat că poziția sa nu trebuie interpretată ca o lipsă de atașament față de Republica Moldova: „Asta nu înseamnă nici într-un caz că nu îmi iubesc țara, nu iubesc Republica Moldova, nu-mi doresc ca Republica Moldova să devină un stat integru, un stat bogat, dezvoltat”. Amintim că, într-un interviu acordat jurnaliștilor britanici, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

Scandalul cu căminul UTM ia amploare: O studentă s-a trezit cu un gândac în ureche
Scandalul gândacilor de la un cămin al Universității Tehnice din (…)
[Timpul] - 15/01/2026
Maia Sandu va susține o conferință de presă pe 22 ianuarie
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, va susține joi, 22 (…)
[Timpul] - 15/01/2026
MAE explică ce înseamnă decizia SUA de a suspenda vizele de imigrare pentru Moldova
Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău anunță că (…)
[Timpul] - 15/01/2026
Investițiile în apărare sunt singurul răspuns în fața amenințărilor hibride ruse
Republica Moldova accelerează consolidarea capacităților sale de (…)
[Timpul] - 15/01/2026
Aliații Rusiei se plâng că au fost abandonați de Putin când aveau nevoie de ajutor
În timp ce președintele rus Vladimir Putin își concentrează tot (…)
[Timpul] - 15/01/2026
Guvernul recunoaște că nu există scăpare de plata jafului bancar
Republica Moldova continuă să plătească anual aproximativ un (…)
[Timpul] - 15/01/2026


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY