Lavinia Șandru, purtător de cuvânt PUSL: ‘Statul român nu are voie să fie indiferent în fața crizei de la Azomureș’
[Amos News] 14/01/2026
Criza de la Azomureș, unde peste 600 de angajați au fost trimiși în șomaj tehnic, iar alte peste 1.000 de locuri de muncă sunt afectate indirect, a devenit o problemă socială gravă, cu impact asupra unei comunități întregi și cu implicații directe pentru economia României. Lavinia Șandru, purtător de cuvânt al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), atrage atenția că situația de la Târgu Mureș nu poate fi tratată ca un simplu episod economic, ci trebuie privită ca o problemă de interes național, în condițiile în care îngrășămintele agricole sunt esențiale pentru agricultură și securitatea alimentară. ‘Ca târgu-mureșeancă, nu pot rămâne indiferentă când sute de familii trăiesc în incertitudine. Azomureș nu este doar o fabrică, ci o parte din viața acestui oraș și un pilon important (…)
Alte articole din Amos News
Groenlanda este bijuteria coroanei „Fortăreței Americii”
Construirea mai multor facilități acolo, care să completeze Baza (…)
[Amos News] - 14/01/2026
Expoziția ‘Româniile noastre’, la Galeria de Artă ROD
Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, prin Centrul Județean pentru (…)
[Amos News] - 14/01/2026
SCRISOARE DESCHISÃ către senatorii și deputații României
Grupul Parlamentar PACE – Întâi România propune
Comisia (…)
[Amos News] - 14/01/2026
De ce au semnalat SUA sprijinul pentru trupele NATO din Ucraina?
Ar putea fi o tactică de negociere pentru a presa Rusia să facă (…)
[Amos News] - 14/01/2026
Rezultate înregistrate la frontieră în ultimele 24 de ore
În data de 13.01.2026, polițiștii de frontieră de la frontiera (…)
[Amos News] - 14/01/2026
Corneliu Muresan (PSD): Nu pot fi pentru acest acord atât timp cât românii nu au nimic de câștigat din el, iar producătorii și procesatorii români vor avea de suferit
„În ultimele zile, am avut discuții cu fermieri și antreprenori (…)
[Amos News] - 14/01/2026
SIND-MADR: NU acordului MERCOSUR – NU distrugerii agriculturii românești!
Sindicatul Salariaților din cadrul Ministerului Agriculturii și (…)
[Amos News] - 14/01/2026
[Toate articolele din: Amos News +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY