Călin Matieș: ‘Semnarea acordului MERCOSUR este o lovitură directă la adresa suveranității alimentare a României!’

[Amos News] 9/01/2026

‘Astăzi, în Consiliul Uniunii Europene, se votează acordul MERCOSUR. Luni, acesta va fi semnat de Ursula von der Leyen și va intra în vigoare, producând efecte directe și ireversibile. România condusă de Nicușor Dan și Ilie Bolojan este, din păcate, de partea greșită a istoriei: votează ‘pentru’. Din păcate, nu au fost suficiente state care să apere interesul fermierilor europeni. Ambasadorii merg astăzi să voteze, iar luni se va semna sentința pentru agricultura românească. Prin acest acord, combinat cu taxele și impozitele impuse de Guvernul Bolojan, agricultura românească este împinsă spre colaps. În loc să fie protejat fermierul român, în loc să fie încurajată producția locală, statul român acceptă deschiderea pieței pentru importuri masive din America de Sud: carne, cereale, (…)


    Trimite Email

Alte articole din Amos News

Lecturi de weekend: „Doctorul cel bun” de Damon Galgut
„The Good Doctor” se concentrează pe lupta unui medic cu (…)
[Amos News] - 10/01/2026
RETRO, RALIUL LUI MITICĂ- 2025 (2)
Cele mai tastate catrene (april., mai, iun.) CE-AM ALES ȘI (…)
[Amos News] - 10/01/2026
Aniversări, 11 ianuarie
Astăzi îşi aniversează ziua de naştere: Carmencita Brojboiu, (…)
[Amos News] - 10/01/2026
SPRE LEGEA JUNGLEI ÎNAINTE MARȘ!
După ce am explicat pe larg de ce diversele pretexte puse în (…)
[Amos News] - 10/01/2026
Ziua Culturii Naționale printr-un eveniment de excepție la Opera Națională București
Institutul Cultural Român organizează, în data de 15 ianuarie (…)
[Amos News] - 10/01/2026
Trădarea pe care o suspectez în sanul puterii de la Caracas
Gura pacatosului, adevar graieste, spune Biblia….„Delcy Rodríguez (…)
[Amos News] - 10/01/2026
PARLAMENTUL ROMÂNIEI SENAT – MOȚIUNE SIMPLĂ
MOȚIUNE SIMPLĂ privind modul defectuos, ideologizat și (…)
[Amos News] - 10/01/2026


[Toate articolele din: Amos News +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY