Cele mai eficiente trucuri pentru a te încălzi în zilele foarte reci și a evita problemele de sănătate. Recomandările specialiștilor

[Gândul] 9/01/2026

Temperaturile foarte scăzute pun serios organismul la încercare și pot să ducă rapid la disconfort sau chiar la probleme serioase de sănătate. De la tehnici de respirație inspirate din yoga până la alimentație, mișcare și obiceiuri corecte, există multe metode eficente prin care se poate proteja de frig. Iată recomandările specialiștilor. Reglarea temperaturii corpului este controlată de hipotalamus, o zonă din creier responsabilă de funcțiile vitale. Temperatura optimă a corpului se situează între 36,1 grade C și 37,2 grade C. Când temperatura corpului scade, organismul începe să producă mecanisme de încălzire. Expunerea prelungită la frig determină răcirea pielii, mai ales a extremităților, crescând riscul de hipotermie. Aceasta poate să favorizeze apariția unor afecțiuni ca răceala, (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Problemele de sănătate cu care s-a confruntat Monica Anghel. ”Anul trecut, mai ales sfârșitul de an a fost destul de complicat pentru mine”
Cântăreața Monica Anghel, în vârstă de 54 de ani, a vorbit despre (…)
[Gândul] - 9/01/2026
Cine are obligația să curețe gheața și zăpada de pe trotuare. Amenzi de până la 500 de lei. Ce prevede legea în România
Cine are obligația să curețe gheața și zăpada de pe trotuare este (…)
[Gândul] - 9/01/2026
Un apel venit de la sute de kilometri a salvat o femeie din Craiova bătută de soţ
Victima, o soție din Craiova, se temea că va fi auzită de agresor (…)
[Gândul] - 9/01/2026
Jacques Moretti, managerul barului distrus de un incendiu în Crans-Montana, a fost reținut. Soția sa rămâne deocamdată liberă
Proprietarul barului din stațiunea de schi din Elveția, unde 40 de (…)
[Gândul] - 9/01/2026
Ministerul Educației a publicat ordinul care aprobă programa de liceu în anul școlar 2026-2027
Ministerul Educației a anunțat că ordinul de ministru care aprobă (…)
[Gândul] - 9/01/2026
Pe ce dată pică „lunea albastră” în 2026. E considerată cea mai deprimantă zi din an
„Lunea Albastră” este numele dat unei zile din ianuarie, de obicei (…)
[Gândul] - 9/01/2026


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY