Top 4 momente în care Inteligența Artificială a scăpat de sub control, de la chatboți controversați la experimente politice

[Descopera] 7/01/2026

La mai bine de trei ani de la lansarea ChatGPT, momentul care a transformat inteligența artificială dintr-un subiect tehnic într-un companion cotidian pentru zeci sau chiar sute de milioane de oameni, tehnologia a intrat într-o fază nouă, mult mai tulbure. În 2025, AI-ul nu a mai fost doar un instrument de productivitate sau un asistent cognitiv, ci a început să manifeste comportamente care, cu puțin timp în urmă, ar fi părut satire absurde: de la autoidolatrie și episoade de „autodepreciere”, până la personaje virale fără sens și miniștri digitali cu „descendenți”. Între entuziasmul tehnologic și anxietățile apocaliptice care însoțesc inteligența artificială, câteva episoade au ieșit din rând prin felul straniu în care au reflectat cultura momentului. Potrivit Time, aceste momente (…)


    Trimite Email

Alte articole din Descopera

Cinci destinații turistice din Spania pe care să le eviți în 2026
Un expert îi sfătuiește pe turiști să evite cinci destinații (…)
[Descopera] - 8/01/2026
O moleculă capabilă să ucidă celulele canceroase, sintetizată artificial pentru prima dată
Compusul fungic verticilina A, descoperit acum mai bine de 50 de (…)
[Descopera] - 8/01/2026
Ce ar face Europa dacă Statele Unite ar trece la fapte în legătură cu Groenlanda?
Franța a anunțat că poartă discuții cu aliații europeni despre un (…)
[Descopera] - 8/01/2026
Cât trebuie să plătească turiștii care vor să vadă Fontana di Trevi din Roma?
Începând cu 7 ianuarie 2026, turiștii din Roma vor trebui să (…)
[Descopera] - 7/01/2026
Un crater din Canada, numit și „Ochiul din Quebec”, arată extrem de ciudat
Privit de pe orbită, Pământul pare adesea mai degrabă o operă de (…)
[Descopera] - 7/01/2026
Un schelet fără cap, vechi de 9.500 de ani, este cel mai vechi adult incinerat din Africa
A fost descoperit cel mai vechi adult incinerat din Lumea Nouă. (…)
[Descopera] - 7/01/2026
De ce bătrânii sunt mai predispuși să distribuie informații greșite online?
De ce bătrânii sunt mai predispuși să distribuie informații (…)
[Descopera] - 7/01/2026


[Toate articolele din: Descopera +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY