Argentina relaxează legislația anti-evaziune

[Mediafax] 3/01/2026

De-a lungul anilor de inflație ridicată și control valutar, argentinienii și-au schimbat sumele deținute în moneda națională pesos, în dolari, pe care adesea îi păstrau acasă, în numerar. Guvernul estimează că argentinienii dețin aproximativ 251 de miliarde de dolari în ceea ce sunt numiți în mod obișnuit „dolari la saltea” – de șase ori mai mult decât rezervele Băncii Centrale, care se ridicau la 41 de miliarde de dolari la 30 decembrie, potrivit AFP. Milei și-a propus să-i convingă pe cetățeni să-și depună banii în depozite pentru a ajuta statul să își achite datoria externă în valoare totală de 19 miliarde de dolari în acest an, potrivit Biroului Bugetar al Congresului. Fondul Monetar Internațional, căruia Argentina îi datorează zeci de miliarde de dolari, a cerut guvernului să își (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Anchetă penală împotriva administratorilor barului elvețian în care a avut loc incendiul soldat cu 40 de morți
Cei doi sunt suspectați de omucidere involuntară, vătămare (…)
[Mediafax] - 4/01/2026
Avionul care l-a transportat pe Nicolas Maduro a ajuns la New York
Nicolas Maduro și soția sa au pus piciorul pe pământ american după (…)
[Mediafax] - 3/01/2026
Trei rachete au lovit un cartier din capitala Siriei
Agenția oficială de știri SANA a relatat inițial căderea unei (…)
[Mediafax] - 3/01/2026
Vicepreședintele Venezuelei susține, de la Caracas, că Maduro este „singurul președinte”
Într-un discurs sfidător transmis din Caracas, Rodriguez a spus că (…)
[Mediafax] - 3/01/2026
Bolojan, despre posibila numire a lui Marilen Pirtea ca ministru al Educației: Conducerea PNL va analiza
„Domnul Pirtea este rectorul Universității de Vest Timișoara și (…)
[Mediafax] - 3/01/2026
Horoscop 4 ianuarie 2026. Începuturi clare, decizii inspirate și pași siguri spre viitor
Horoscop Berbec 4 ianuarie Ziua aduce claritate în plan (…)
[Mediafax] - 3/01/2026
Ambasadorul României în SUA: Când un regim își ține poporul ostatic prin frică, foame și represiune, nu mai vorbim despre „politică”
Într-o postare pe Facebook, publicată sâmbătă seară, în urma (…)
[Mediafax] - 3/01/2026


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY