Boom al cumpărăturilor online: Peste 9 milioane de colete au ajuns în Moldova în 2025
[Timpul] 2/01/2026
Autoritățile din R. Moldova analizează posibilitatea de a impozita importul coletelor cu o valoare mai mică de 150 de euro, cumpărate de cetățeni pe platformele internaționale de comerț online. Măsura ar putea intra în vigoare din vara anului 2026. Potrivit autorităților, în primele 11 luni ale anului 2025 în Republica Moldova au intrat aproape 9,9 milioane de colete poștale internaționale, de peste două ori mai multe decât în întreg anul 2024, când au fost importate 4,2 milioane de colete. Majoritatea acestor trimiteri au o valoare sub pragul de 150 de euro, care, conform legislației actuale, nu este supus impozitării. Guvernarea intenționează însă să modifice cadrul legal pe parcursul anului curent. Președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, Radu Marian, a (…)
Alte articole din Timpul
Merz: „Europa nu stă la mila marilor puteri”
Europenii au trecut prin câțiva ani dificili, iar Revelionul nu a (…)
[Timpul] - 2/01/2026
Academia Română și Academia de Științe a Moldovei, declarație comună despre unirea românilor
Academia Română și Academia de Științe a Moldovei au emis marți o (…)
[Timpul] - 2/01/2026
Economia pe minus: deficit extern uriaș și dependență tot mai mare de importuri
Republica Moldova continuă să consume mult peste ceea ce produce, (…)
[Timpul] - 2/01/2026
Ce își doresc moldovenii în 2026: liniște, bani suficienți și siguranță pentru viitor
Pentru anul 2026, moldovenii își pun speranțele în lucruri simple, (…)
[Timpul] - 2/01/2026
Academiile de pe ambele maluri ale Prutului: unitatea românească nu mai este doar un proiect politic
Identitatea poporului de pe ambele maluri ale Prutului este (…)
[Timpul] - 2/01/2026
MAE: Printre victimele exploziei din stațiunea elvețiană nu sunt cetățeni moldoveni
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că, potrivit (…)
[Timpul] - 2/01/2026
Cum a arătat prima zi în Bulgaria după trecerea la euro. Reacțiile comercianților
Bulgaria a trecut la euro de la 1 ianuarie, însă mulți comercianți (…)
[Timpul] - 2/01/2026
[Toate articolele din: Timpul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY