Euro, dar la vecini. Cum îi afectează pe români intrarea Bulgariei în zona euro. Pentru Gândul, economistul Cristian Socol explică schimbările
[Gândul] 1/01/2026
Bulgaria devine astăzi, în mod oficial, al 21-lea stat care intră în zona euro, o etapă istorică pentru țară, dar și pentru Uniunea Europeană. Paradoxal, o economie care rămâne pe ultimele locuri în UE la numeroși indicatori structurali reușește să intre în clubul monedei unice înaintea unor state mai mari și mai dezvoltate, precum Cehia, Polonia sau Ungaria și nu pentru că le-ar depăși economic, ci pentru că a bifat criteriile nominale cerute de tratatele europene. Pentru vecinii noștri, mai săraci și cu o populație mai mică, miza nu se rezumă doar la schimbarea bancnotelor și a monedelor, ci accesul la masa deciziilor de politică monetară ale Băncii Centrale Europene. Asta înseamnă participarea la stabilirea ratelor dobânzilor, a politicilor de lichiditate și a regulilor de (…)
Alte articole din Gândul
Viitorul lui Ianis Hagi la Alanyaspor este pus sub semnul (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Iată care sunt principalele competiții sportive din acest an. De (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Salvamontiştii români au avut de lucru serios în noaptea de Anul (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Anul începe de fiecare dată cu sărbătoarea Sfântului Vasile cel (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Tranziția către noul an nu a fost lipsită de incidente nici în (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Judecătoarea Curţii Constituţionale, devenită unul dintre cei mai (…)
[Gândul] - 1/01/2026
Salata de boeuf a devenit un preparat popular pentru sărbătorile (…)
[Gândul] - 1/01/2026
[Toate articolele din: Gândul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY