Ministrul Sănătății: Medicii vor fi plătiți și în funcție de performanță. Vom avea trei categorii de gărzi

[Gazeta de Sud] 22/12/2025

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat, duminică, la B1TV, că salariile medicilor nu vor scădea, însă prin reforma în sănătate care va fi făcută în 2026 aceștia vor fi plătiți în funcție de performanță. „Plata pe performanță va crește veniturile celor care muncesc în sistemul public și va aduce și o echitate față de cei care, cu părere de rău că sunt colegii noștri, dar asta e realitatea, vin la spitalul public doar ca să aibă de unde pleca către spitalul privat”, a subliniat Alexandru Rogobete. Ministrul Sănătății a spus că există „unități sanitare unde avem mai mulți șefi de secție decât pacienți”, iar în astfel de unități care nu oferă servicii oamenilor, automat plafonul de salarii crește în cuantumul total al bugetului. Plata gărzilor nu e corectă, se face la nivelul (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gazeta de Sud

Program special la Direcția Economico-Financiară a Primăriei Râmnicului, la început de 2026
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea anunță modificări temporare (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Sala de Sport Boromir, inaugurată oficial la Râmnicu Vâlcea
Primarul municipiului Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, a inaugurat (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu premierul Țărilor de Jos, la Baza Aeriană de la Câmpia Turzii
Dick Schoof, prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos, a vizitat (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Mehedinți: Accident rutier cu victimă pe DC 52, în satul Crăguiești
Un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane s-a produs (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Râmnicu Vâlcea: Reabilitarea Căii lui Traian intră în linie dreaptă
Primarul municipiului Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău, a semnat ieri, (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Aglomerație pe DN 1, în stațiunile de pe Valea Prahovei
În contextul deplasărilor către destinații de petrecere a (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025
Dolj: „Siguranța nu este un artificiu” – campanie națională de prevenire a accidentelor provocate de articolele pirotehnice
În perioada 27 octombrie 2025 – 5 ianuarie 2026, la nivel național (…)
[Gazeta de Sud] - 30/12/2025


[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY