Sistemul energetic, sub presiune: Consumatorii sunt îndemnați să economisească lumina

[Timpul] 22/12/2025

Consumul de energie electrică atinge niveluri maxime dimineața, între 07:00 și 11:00, și seara, între 18:00 și 23:00, intervale în care majoritatea aparatelor casnice sunt utilizate simultan, iar energia importată este mai scumpă. Autoritățile recomandă reducerea consumului în aceste ore pentru menținerea stabilității sistemului energetic și diminuarea cheltuielilor gospodăriilor. Specialiștii sugerează câteva măsuri simple: folosirea aparatelor cu consum ridicat în afara orelor de vârf, de preferat după ora 23:00, deconectarea dispozitivelor neutilizate, chiar și din modul „stand-by”, utilizarea iluminatului natural și a becurilor LED, precum și reglarea boilerului la 30–50°C. Aplicarea acestor practici contribuie la reducerea presiunii asupra rețelei în perioadele critice, la (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

De ce au atacat rușii o zonă izolată în apropierea graniței dintre Ucraina și Republica Moldova
Singurul pod viabil al Ucrainei peste râul Nistru a fost atacat de (…)
[Timpul] - 22/12/2025
Fermierii cer prelungirea licențierii importurilor de cereale pentru protejarea pieței interne
Fermierii din Republica Moldova solicită Guvernului prelungirea (…)
[Timpul] - 22/12/2025
ANSA clarifică: lactate bio autohtone nu există pe piața din Moldova
Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a intervenit (…)
[Timpul] - 22/12/2025
Ziua Poliției Naționale la Chișinău, umbrită de focuri de armă între șefi
Noaptea de vineri spre sâmbătă, 20 decembrie, s-a transformat (…)
[Timpul] - 22/12/2025
Transportatorii cer intervenția premierului: „Nu mai putem suporta experimentele incompetenților”
Transportatorii cer întrevederi urgente cu premierul și acuză (…)
[Timpul] - 22/12/2025
Zelenski: Un acord de pace adevărat s-ar putea să nu se concretizeze niciodată
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că un acord (…)
[Timpul] - 22/12/2025
Macron: Franţa va construi un nou portavion, pentru a-şi consolida puterea maritimă
Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a confirmat duminică (…)
[Timpul] - 22/12/2025


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY