Anca Alexandrescu, despre cum nenorocea Kovesi vieți la ordin: „Judecătorii primeau indicații, iar SRI supraveghea ședințele de judecată”

[Realitatea] 18/12/2025

Potrivit acesteia, fostul general SRI Dumitru Dumbravă ar fi participat personal la ședințele de judecată pentru a se asigura că „judecătorii aplică ceea ce primeau de la SRI”, iar unele rechizitorii și hotărâri ar fi fost realizate „cu copy-paste” din documente transmise între procurori și serviciile secrete.Alexandrescu a amintit și de mărturia fostului procuror Doru Țuluș, prezentată în documentarul Recorder, care ar fi confirmat existența acestor practici.Ea a mai afirmat că în prezent „se încearcă readucerea acelor practici” și a acuzat politizarea justiției prin implicarea unor lideri politici, între care i-a menționat pe Nicușor Dan și Ilie Bolojan.„Politizarea justiției este o reîntoarcere în timp, la acea justiție făcută la televizor, o ‘cătușiadă’”, a spus (…)


    Trimite Email

Alte articole din Realitatea

Președintele Consiliului Județean Olt critică dur măsurile lui Bolojan: „Mi se pare o prostie”. Efectele devastatoare asupra bugetelor locale
Oprescu a transmis că premierul Bolojan ar trebui să lase aceste (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Judecătoare de la Tribunalul București: „Nu cred în onestitatea întâlnirii lui Nicușor Dan cu magistrații, de la Cotroceni”
Magistrata Ana Maria Puiu a lansat un atac extrem de dur la adresa (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR critică strategia economică a lui Ilie Bolojan: „Un experiment periculos pentru antreprenorii locali”
Petrişor Peiu, liderul senatorilor AUR, a criticat dur ultimele (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Reactoare nucleare de ultimă generație în România. Anunțul ministrului Bogdan Ivan: ”Energie constantă şi sigură, 24/7”
”Reactoare nucleare de ultimă generaţie, în România! Energie (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Florin Mitroi, președintele PNL al Consiliului Județean Constanța, și-a dat demisia: „E o dezamăgire profundă”
Florin Mitroi a anunțat oficial joi, 18 decembrie, renunțarea la (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Grindeanu, un nou atac devastator la adresa ministrului Mediului: „Trebuie să ai background, nu să înveți pe funcție!”
La inaugurarea noului terminal al Aeroportului Internațional (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Radu Cristian, primarul din Mangalia, trimis în judecată pentru mită
Procurorii DNA au finalizat rechizitoriul și au dispus trimiterea (…)
[Realitatea] - 18/12/2025


[Toate articolele din: Realitatea +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY