Ministrul Muncii cere regândirea înghețării alocațiilor: „Impact bugetar mare, dar nu de aici trebuie să începem”
[Realitatea] 18/12/2025
Oficialul a subliniat că România se confruntă cu probleme statistice grave legate de sărăcia în rândul copiilor, iar transferurile directe reprezintă un mecanism eficient pentru atenuarea problemelor sociale, conform politicilor publice globale.„Astăzi, când vorbim, sunt îngheţate, conform pachetului 1 al guvernului Bolojan. Opinia mea este că ar trebui să regândim tema alocaţiilor, pentru că este vorba de copii şi, în România, avem probleme, statistic, legate de sărăcia în rândul copiilor şi ştim din politicile publice la nivel global că un mecanism de a atenua problemele sociale sunt aceste transferuri directe. Deci ar trebui să regândim, cred, această măsură luată la începutul guvernării”, a spus Florin Manole.Manole a apreciat că o indexare a alocațiilor de la 1 ianuarie 2026 ar (…)
Alte articole din Realitatea
Florin Mitroi a anunțat oficial joi, 18 decembrie, renunțarea la (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Prăjitura cu brânză, rețeta de casă
Prăjiturile sunt printre (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
La inaugurarea noului terminal al Aeroportului Internațional (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
„Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat faptul că, (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Procurorii DNA au finalizat rechizitoriul și au dispus trimiterea (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
Potrivit acesteia, fostul general SRI Dumitru Dumbravă ar fi (…)
[Realitatea] - 18/12/2025
[Toate articolele din: Realitatea +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY