Avocatul Toni Neacşu: „O moțiune simplă de demitere a ministrei Buzoianu ignorată de premier îl expune pe acesta din punct de vedere constituțional, alături de întreg Guvernul, angajării răspunderii sale politice în Parlament”

[Ecopolitic] 15/12/2025

„Deci moțiunea de cenzură nu trece, dar PSD va vota moțiunea simplă împotriva ministrului mediului Buzoianu. Acest lucru echivalează în mod clar cu încălcarea Acordului încheiat de partidele aflate la guvernare în 23.06.2025. Potrivit art. 19 alin 1 din Acord, ” Niciun parlamentar, membru al partidelor și formațiunilor politice care fac parte din Coaliție nu va semna, nu va susține și nu va vota o moțiune simplă îndreptată împotriva vreunui membru al Guvernului sau o moțiune de cenzură împotriva Guvernului”, scrie, pe Facebook, avocatul Toni Neacşu. „Această încălcare a acordului nu constituie însă motiv juridic pentru denunțarea lui unilaterală, votarea unei moțiuni nefiind prevăzută printre cauzele care pot duce direct la anularea lui (art. 23). De altfel, dreptul de a denunța (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

Un parlamentar german de extremă dreapta, inculpat pentru executarea salutului nazist în parlament
Parchetul de la Berlin l-a inculpat pe parlamentarul de extremă (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
Eurovision confirmă participarea a 35 de ţări pentru 2026
Uniunea Europeană de Radiodifuziune (EBU) a anunţat luni lista (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
SONDAJ/ Majoritatea ucrainenilor resping varianta unor concesii majore în cadrul unui acord de pace
Trei sferturi dintre ucraineni resping varianta unor concesii (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
Negociatorii americani cer în continuare Ucrainei să renunţe la regiune Donbas
Negociatorii americani cer în continuare ca Ucraina să renunţe la (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
Cambodgia acuză Thailanda că a bombardat provincia Siem Reap, unde se află celebrele temple din Angkor
Cabodgia a acuzat luni Thailanda că a bombardat provincia Siem (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
Kallas subliniază că utilizarea activelor ruseşti este „cea mai credibilă” modalitate de a finanţa Ucraina
Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene (UE) pentru Afaceri (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025
Rusia îşi reiterează sprijinul pentru Venezuela în faţa „presiunilor politice şi şantajului militar” american
Rusia susţine Venezuela în faţa „presiunilor politice şi (…)
[Ecopolitic] - 16/12/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY