Deputat Andrei Cosmin (PSD): Învățământul dual trebuie să devină o soluție reală pentru elevii din Tulcea, nu doar un concept neaplicat suficient!
[Amos News] 10/12/2025
Deputatul de Tulcea, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra disfuncțiilor semnalate în sistemul de învățământ dual din județ, în urma întâlnirii oficiale organizate de Inspectoratul Școlar Județean pe 5 decembrie. Acesta solicită Ministerului Educației transparență, asumare și un plan realist pentru corelarea pregătirii elevilor cu piața muncii din regiune. ‘În teorie, învățământul dual funcționează impecabil. În practică, Tulcea nu are încă infrastructura economică necesară pentru a susține acest model. Fără agenți economici capabili să ofere practică reală și resurse materiale, riscăm ca întregul concept să rămână doar o prezentare frumoasă’, a declarat deputatul Cosmin Andrei. Acesta subliniază că profesorii din școlile tehnologice semnalează probleme grave de programă, lipsa unor (…)
Alte articole din Amos News
Strategia europeană (2025) a Statelor Unite
Ceea ce la începutul secolului le părea unora „sfârșitul istoriei” (…)
[Amos News] - 10/12/2025
Relații economice Rusia – Indonezia. Președintele Indoneziei, Prabowo Subianto, a călătorit la Moscova
Președintele Indoneziei, Prabowo Subianto, a călătorit la Moscova (…)
[Amos News] - 10/12/2025
Grevă generală în Portugalia: Air Europa își anulează zborurile joi, iar Iberia își reduce rutele cu până la 75%
Sindicatele portugheze protestează împotriva reformei muncii (…)
[Amos News] - 10/12/2025
Ștefăniță Avrămescu: ‘Creșterea cu 70% a taxelor locale este o lovitură fatală dată românilor și comunităților din toată țara’
Deputatul AUR Ștefăniță Avrămescu avertizează că decizia CCR, care (…)
[Amos News] - 10/12/2025
USR îl cheamă pe ministrul Justiției în Parlament
USR îl cheamă în Parlament, la Ora Guvernului, pe Radu Marinescu, (…)
[Amos News] - 10/12/2025
TPBI asigură o legătură directă între Gara Basarab-Gara de Nord și Autogara Filaret
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public (…)
[Amos News] - 10/12/2025
ARME, MUNIȚIE ȘI CARNE DE VÂNAT, DESCOPERITE DE POLIȚIȘTI ÎN URMA UNOR PERCHEZIȚII DOMICILIARE ÎNTR-UN DOSAR DE BRACONAJ CINEGETIC
La data de 9 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, (…)
[Amos News] - 10/12/2025
[Toate articolele din: Amos News +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY