UNRWA denunţă confiscarea de bunuri ale agenţiei de către poliţia israeliană

[Ecopolitic] 8/12/2025

Şeful Agenţiei ONU pentru refugiaţii palestinieni (UNRWA), Philippe Lazzarini, a denunţat o intervenţie la sediul din Ierusalimul de Est al agenţiei întreprinsă luni de poliţia israeliană, care a afirmat că a procedat la o ‘recuperare de datorie’, pe care UNRWA o contestă, transmite AFP, scrie Agerpres. ‘Poliţia israeliană, însoţită de responsabili municipali, a intrat cu forţa în complexul UNRWA din Ierusalimul de Est’, a scris Lazzarini pe reţeaua X, adăugând că drapelul ONU a fost ‘înlocuit cu un drapel israelian’. Lazzarini, declarat persona non grata în Israel, nu a fost de faţă, însă mai mulţi martori au confirmat scena pentru AFP. ‘Acţiunea respectivă este desfăşurată de municipalitatea Ierusalimului în cadrul unei proceduri de recuperare de datorie’ rezultată din neplata taxei (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

MAE confirmă și decesul celui de-al doilea român surprins de valul oceanic în Tenerife
Ministerul Afacerilor Externe a confirmat luni decesul celui de-al (…)
[Ecopolitic] - 8/12/2025
Fostul premier al Republicii Moldova, Dorin Recean, a fost decorat de preşedintele ucrainean Zelenski
Fostul premier al Republicii Moldova, Dorin Recean, a fost decorat (…)
[Ecopolitic] - 8/12/2025
TAROM lansează o nouă ofertă specială cu tarife de la 27 euro
Compania națională TAROM desfășoară o campanie promoțională pentru (…)
[Ecopolitic] - 8/12/2025
MAE confirmă și decesul celui de-al doilea român surprins de valul oceanic în Tenerife
Ministerul Afacerilor Externe a confirmat luni decesul celui de-al (…)
[Ecopolitic] - 8/12/2025
President Dan: I reaffirm my ongoing commitment to strengthening constitutional order, the mechanisms of the rule of law
Romania needs balance, professionalism and decisions grounded in (…)
[Ecopolitic] - 8/12/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY