ENERGIE – unde duce lipsa de viziune sau chiar lipsa de înțelegere a guvernanților?

[Info Brașov] 21/11/2025

În primele 9 luni din 2025, România a produs 37,23 TWh de energie electrică, a consumat 37,25 TWh și, cu toate că volumele de producție și de consum sunt apropiate, piața noastră are unul dintre cele mai mari trei prețuri la electricitate din Europa!Care este explicația? Simplă, banală, dar de neînțeles pentru coaliția PSD-PNL-USR-UDMR: în orele vârfului de producție s-au exportat 10,52 TWh la prețuri extrem de mici (toată regiunea produce prea mult la acele ore), iar în perioada vârfului de consum s-au importat 14,11 TWh la prețuri uriașe.Mai pe românește, vârful de producție nu coincide cu vârful de consum: # când produci mult, exporți foarte ieftin, iar # când consumi mult imporți la prețuri uriașe. Degeaba produci mult în miezul zilei, dacă nu ai cu ce acoperi consumul de (…)


    Trimite Email

Alte articole din Info Brașov

CM 2026 – barajul cu Turcia, testul acestei generații de fotbaliști!
Joi, conform programului, s-au tras la sorți perechile de echipe (…)
[Info Brașov] - 21/11/2025
France Soir: Macron și Zelenski – jefuirea Franței de suveranism în numele unui război fără sfîrșit
Într-un teatru de umbre geopolitice, Emmanuel Macron și Volodymyr (…)
[Info Brașov] - 20/11/2025
Planul de pace pentru Ucraina al Casei Albe este și Ignatul pentru Volodîmîr Zelensky!
Într-un sfârșit, Donald Trump a ajuns la înțelepciunea perceperii (…)
[Info Brașov] - 20/11/2025
România plătește o factură salarială pentru sectorul public prea mare față de Europa
Previzibil, avem parte, din nou, de zarvă în Coaliția de (…)
[Info Brașov] - 20/11/2025
Serghei Lavrov – interviu acordat ziarului italian Corriere della Sera ce a refuzat să-l mai publice!!!
Că tot ne spune A3 că a dispărut din peisaj, să vă arăt ce-a zis (…)
[Info Brașov] - 20/11/2025
Lovitura de stat: de la dictatura unui regim slab la dezastrul total
E revoltător ceea ce se întâmplă. Aproape a trecut un an de la (…)
[Info Brașov] - 20/11/2025


[Toate articolele din: Info Brașov +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY